Petak, 3 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Strategije za upravljanje poslijepodnevnim umorom na poslu: Kako se nositi s padom koncentracije

Uredski radnici često se bore s posljepodnevnim umorom. Oko 14 sati, osjećate kako vam kapci postaju teški, glava se spušta, a koncentracija slabi. Nažalost, pred vama je još barem dva ili tri sata radnog vremena, što može postati izazovno razdoblje.

Kako bi situacija postala još izazovnija, poslovni zadaci se samo nagomilavaju, dok se vaša produktivnost smanjuje, a kako biste to spriječili, ovo su pitanja koje biste trebali postaviti sebi:

1. Pije li mi se kava?

Idealna vremena za konzumaciju kave su otprilike oko 10 i oko 14 sati. Prva šalica pomaže nakon jutarnjih zadataka, dok druga može biti korisna u kritičnom dijelu poslijepodneva. Važno je izbjegavati konzumaciju kave kasnije od 14 sati, jer kofein ima poluživot od 6 sati. To znači da, ako popijete kavu u 16 sati, još uvijek će vam polovica kofeina biti u tijelu u 22 sata, što može otežati san. Što kasnije popijete kavu, teže ćete zaspati.

2. Jesam li legao/la na vijeme?

Što se tiče spavanja, važno je provjeriti jeste li otišli na spavanje na vrijeme i kako se osjećate nakon buđenja. Također, trebate razmisliti o tome jesu li vam kofein ili alkohol remetili san. Ako imate problema s nesanicom ili nekim drugim poremećajem spavanja, važno je potražiti stručnu pomoć. Općenito, dobar savjet je pokušati ustajati u isto vrijeme svakog dana, uključujući i vikende.

3. Što sam jeo/la za ručak?

Jeste li možda konzumirali nešto vrlo teško za ručak? Na primjer, jeste li naručili pizzu ili tjesteninu putem dostave? Ako ste se prejeli teškom hranom bogatom jednostavnim ugljikohidratima, već oko 14 sati možete osjetiti umor. Preporučuje se biranje lagane i zdrave opcije za ručak. Kako biste imali dovoljno energije za produktivan rad do kasnog poslijepodneva.

4. Kako sam proveo/la pauzu?

Možda ste brzo pojeli sendvič za svojim radnim stolom i prelistavali vijesti na portalima. To nije najbolji izbor. Da ste umjesto toga otišli na kratku šetnju na svježem zraku, vjerojatno biste se osjećali osvježenije i bili biste koncentriraniji. Možda još uvijek imate vremena za petominutnu šetnju oko zgrade.

5. Imam li poslijepodnevnih planova?

Za većinu ljudi, poslijepodnevni sati nisu izrazito produktivni. Složeni i kreativni zadaci najbolje se obavljaju u jutarnjim satima. Stoga je preporučljivo ostaviti manje zahtjevne aktivnosti poput administrativnih poslova ili čišćenja e-mailova za poslijepodnevni dio dana.

6. Je li ovakva vrsta umora znak da trebam malo odspavati?

Ako vaš poslodavac to dopušta, možda bi bilo korisno da se jednostavno prepustite kratkom odmoru i odspavate malo. Postavite alarm na 15 minuta, zatvorite oči i opustite se. Prema istraživanjima NASA-e provedenima na astronautima, čak i 15-minutni san, tijekom kojeg su ispitanici spavali oko 11 minuta, pokazao se učinkovitim u obnavljanju koncentracije i sposobnosti rješavanja složenih kognitivnih zadataka.

Izvor: stratego.hr

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno