Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Zašto se tvrtke trebaju usredotočiti na svoj ljudski potencijal

Od uspona tehnologije i automatizacije koji nas oslobađa svakodnevnih zadataka do povećanog fokusa na kontinuirano učenje i dobrobit zaposlenika, moderno radno mjesto postaje plodno tlo za otključavanje ljudskog potencijala. Dodajte ovome sklonost zaposlenika prema radu na daljinu i gorljivo nastojanje za različitošću i inkluzijom, i dobit ćete temelje revolucije koja redefinira što znači biti “na poslu”.

Rukovoditelji se moraju potruditi kako bi osigurali radno okruženje koje uravnotežuje potrebu za korporativnom produktivnošću i dobrobit zaposlenika. Lideri koji prepoznaju da je prvo nedostižno bez potonjeg čine ono što je potrebno da bi napredovali – optimiziraju i maksimiziraju ljudski potencijal.

Prihvaćenje tehnologije i automatizacije

Prvi korak je istinsko prihvaćanje tehnologije i automatizacije koja se brzo razvija. Od algoritama strojnog učenja koji prebiru ogromne skupove podataka do robotske automatizacije procesa koji se bave ponavljajućim administrativnim zadacima, tehnologija oslobađa radnu snagu na dosad neviđene načine. Umjesto da troše sate na unos podataka ili osnovne upite korisničke službe, zaposlenici sada mogu posvetiti vrijeme rješavanju problema. Kao i zradi strategije i uključivanju u zajedničke napore koji mogu potaknuti tvrtku naprijed. Ova preraspodjela rada nije dobra samo za konačni rezultat. Uzdrmava potencijal koji se taloži na dnu svakog pojedinca kad ga zaglave besmisleni zadaci.

Naravno, neki su radnici zabrinuti da će izgubiti posao zbog umjetne inteligencije, a zabrinutost nije neutemeljena. Ukorijenjeno je u povijesti tehnološkog napretka koji je istisnuo radnike. Ali, prema Anupamu Satyasheelu, osnivaču i izvršnom direktoru Occams Advisoryja, taj strah nije na mjestu u današnjem kontekstu.

Ispravan tretman ljudskog potencijala

Tvrtke moraju na svoje zaposlenike gledati kao na ljudska bića, a ne kao na opremu“, kaže Satyasheel. “AI može pomoći u stvaranju novih poslova i prilika te omogućiti zaposlenicima da rastu u svojim ulogama, a ne samo da rade iste svakodnevne zadatke.” Drugim riječima, umjesto da oduzima radna mjesta, integracija umjetne inteligencije i drugih naprednih tehnologija na radno mjesto može stvoriti nove uloge koje prije nisu postojale – uloge koje zahtijevaju ljudski uvid, kreativnost i emocionalnu inteligenciju.

Dakle, kako tvrtke prihvaćaju AI i tehnološke inovacije dok prioritet daju jedinstvenom ljudskom dodiru? Ulaganje u kontinuirano usavršavanje i ponovnu vještinu održava vaše zaposlenike na vrhu njihovih područja. I omogućuje prihvaćanje tehnologije za koju drugi tvrde da će ih zamijeniti. Od nuđenja pristupa online tečajevima i mikro kredencijalima do postavljanja internih mentorskih programa. Organizacije bi trebale uložiti zajedničke napore kako bi stvorile prilike zaposlenicima za usavršavanje i ponovnu vještinu.

Kontinuirano učenje ne koristi samo pojedincu, već služi i za budućnost cijele organizacije. Radna snaga koja je u tijeku s najnovijim vještinama i tehnologijama opremljenija je za prilagodbu promjenama. Uvođenje inovacija i pružanje rješenja za nepredviđene izazove. Ne radi se više samo o održavanju koraka s konkurencijom – lideri moraju određivati tempo.

Iako tehnologija može pružiti mnoge vještine i automatizirana rješenja potrebna za poslovanje, doista nezamjenjive kvalitete su ljudske vještine: kreativnost, intuicija, emocionalna inteligencija, vodstvo i sposobnost učenja i prilagodbe. To su vještine koje ne samo da zaposlenike čine nezamjenjivima, već organizacijama daju njihovu konačnu konkurentsku prednost. I tu prednost zadržavaju samo ako su njihovi zaposlenici sretni i ispunjeni.

Zdravo okruženje

Stvaranje okruženja koje podupire fizičko i mentalno zdravlje je ključno. To se može učiniti na više načina. Od odvjetničkih tvrtki poput Caldwella koje promiču dobrobit u svojoj tvrtki nudeći članstvo u luksuznom fitness klubu. Preko  Equinox, i njegovanja kulture različitosti. Do tvrtke, Zen Media, dajući prednost fleksibilnom, načinu rada koji omogućuje zaposlenicima da bolje usklade svoj osobni i profesionalni život. Iskorištavajući tako svoj puni potencijal bez geografskih ograničenja.

A rušenje tih prepreka znači da se ljudi iz različitih sredina, kultura i životnih iskustava mogu okupiti kako bi ponudili bezbroj ideja, perspektiva i vještina koje obogaćuju organizaciju. Kako bi se napori za raznolikost i uključivanje doista iskoristili u ljudskim potencijalima, ključno je ukloniti prepreke koje su povijesno kočile određene skupine. To znači rješavanje problema kao što je razlika u plaćama između spolova, osiguravanje resursa za nedovoljno zastupljene manjine i stvaranje kanala za uzlaznu mobilnost unutar tvrtke za sve. Inicijative, kao što je Caldwellov R.I.S.E i pro-bono program prelaska zatvorenika u poduzetništvo, čine upravo to.

Sasvim je jasno da budućnost rada nije u tehnologiji, automatizaciji ili vještinama u izolaciji – radi se o sinergiji između svih tih elemenata uz davanje prioriteta jedinstvenom ljudskom potencijalu svakog pojedinca. Poslodavci bi ovo trebali shvatiti kao poziv na akciju za provedbu politika i praksi koje koriste nevjerojatno bogatstvo ljudskih resursa koji su im na raspolaganju. Zaposlenici, s druge strane, ovo transformativno razdoblje mogu promatrati kao priliku za aktivno sudjelovanje u vlastitom razvoju, maksimalno iskorištavajući resurse i prilike koje im se pružaju kako bi ostvarili svoj puni potencijal.

Izvor: Inc.com Prijevod i prilagodba: financa.ba

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno