Četvrtak, 2 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Znanstvenici slučajno stvorili ‘Golden’: Revolucionarni dvodimenzionalni materijal s jedinstvenim svojstvima poluvodiča

Nove mogućnosti otvorene su otkrićem “Golden-a“, revolucionarnog dvodimenzionalnog materijala koji ima jedinstvena svojstva poluvodiča. Ovo neočekivano otkriće istraživača može promijeniti krajolik u raznim područjima primjene.

Generacije zlatara su se dugi niz godina bavile izazovom obrade zlata u sve tanje oblike. Što je konačno rezultiralo stvaranjem revolucionarnog materijala nazvanog “Golden“. Ovaj materijal predstavlja jednodimenzionalnu strukturu sastavljenu od jednog sloja atoma zlata, prenosi Zimo.

Usklađujući se s konvencijama znanosti o materijalima, istraživači su odabrali naziv “golden” za ovu inovaciju. Inovacija posjeduje jedinstvena svojstva koja se ne nalaze u trodimenzionalnom obliku zlata.

Shun Kashiwaya, znanstvenik za materijale sa Sveučilišta Linköping u Švedskoj, ističe da se, slično kao i kod grafena, događa nešto izvanredno kada se materijal učini izuzetno tankim. On objašnjava da zlato može postati poluvodič kada se smanji na debljinu sloja od samo jednog atoma.

Izrazito osjetljiv proces

Unatoč prirodnoj sklonosti zlata da se aglomerira, prethodni pokušaji stvaranja dvodimenzionalne konfiguracije nisu uspjeli. Rezultirajući u višeatomskim pločama ili monoslojevima koji se ne mogu odvojiti od drugih materijala. Međutim, napredak je neočekivano došao za Kashiwayu i njegov tim dok su eksperimentirali s drugim materijalom – električno vodljivom keramikom, titan-silicij-karbidom.

Počeli smo s titan-silicij-karbidom, električno vodljivom keramikom koja sadrži tanke slojeve silicija. Originalna ideja bila je premazati ovaj materijal zlatom kako bi se uspostavio kontakt. Međutim, kada smo komponentu izložili visokim temperaturama, sloj silicija zamijenjen je zlatom unutar osnovnog materijala, objašnjava fizičar materijala Lars Hultman sa Sveučilišta Linköping.

Proces je bio izrazito osjetljiv, zahtijevajući rad u tami kako bi se spriječilo oslobađanje cijanida iz nusprodukta otopine. Također je bilo potrebno uvesti surfaktant kako bi se spriječilo uvijanje i nakupljanje zlatnog sloja.

Otkriveni stabilni “golden” pokazuje karakteristike poluvodiča te otvara nove mogućnosti u područjima kao što su pročišćavanje vode i kemijska proizvodnja. Studija koja istražuje ovo otkriće objavljena je u časopisu Nature Synthesis.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno