Srijeda, 15 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

5 načina da se istaknete na sljedećem intervjuu za posao

Razgovor za novi posao može biti najteži dio cijele potrage za poslom. Provodite sate istražujući potencijalne poslodavce, pripremajući odgovore na istih deset pitanja i namještajući svoje najhrabrije i najpouzdanije lice za svakog regruta. Imate jedan cilj na umu: ostaviti pozitivan i nezaboravan dojam.

Ali za razgovor za posao potrebno je više od pripreme i prakse. Ako se želite zaposliti, morate ispričati priču o tome zašto ste upravo vi savršena osoba za taj posao — iskrenu priču koja prikazuje tko ste, što cijenite i kako su obje stvari usklađene s većom misijom tima ili organizacije. Kada one koji vas intervjuiraju povedete na to putovanje, dajete im priliku da se povežu s vama kao osobom i izdvoje vas od konkurencije, piše Ascend.

Da biste saznali više o tome kako se istaknuti i podijeliti svoju autentičnost tijekom razgovora za posao, razmotrite sljedećih pet savjeta.

1) Izbjegavajte govoriti o onome što niste.

“Recite nam nešto o sebi…”

Ovo bi moglo biti najotvorenije i najteže pitanje za intervju na koje morate odgovoriti. Kako to radite?

Dijeljenje previše informacija o sebi može dati previše detalja, ali nejasnu sliku o tome tko ste. Usredotočite se samo na to da im kažete tko ste zapravo. Evo nekoliko savjeta kako to učiniti pouzdano:

  • Zapišite svoje osobine ličnosti i povežite ih s vještinama potrebnim za posao.
  • Zapitajte se: Što tvrtka cijeni? Koje su moje snage? Kako mogu povući vezu između te dvije stvari? Na primjer, možda volite timski rad i tvrtka cijeni suradnju.
  • Vježbajte iznijeti svoje mišljenje na siguran, jasan i jednostavan način. Pred ogledalom ili s prijateljem razgovarajte o osobinama koje ste identificirali i objasnite kako su one povezane s onim što tvrtka traži.

Evo primjera: “Već neko vrijeme sam urednik. Volim raditi u timovima i pričati priče na kreativan i pametan način koji će odjeknuti kod naših čitatelja, ali i ostati vjeran vrijednostima naše tvrtke. Uživam raditi s ljudima iz različitih odjela kako bih pratio puls poslovanja i naučio nove stvari. Prilično sam prijateljski nastrojena osoba i shvaćam koliko je važno uspostaviti povjerenje drugih kako bismo dobro surađivali. Znam da je jedna od vrijednosti vaše tvrtke kreativna inteligencija i produktivan timski rad. Zato mislim da bih bio odličan za ovaj posao.”

2) Ispričajte priču o sebi.

Tijekom razgovora za posao postavljat će vam se pitanja o vašem prošlom radnom iskustvu, kao i o vašim jakim stranama i područjima rasta. Većina njih bit će formulirana prema trenutnoj situaciji. Na primjer: Kako ste svladali izazov na prethodnom radnom mjestu? Pričajte mi o trenutku kada ste se nosili sa scenarijem visokog pritiska. Kako usklađujete više projekata odjednom?

Pričanje snažne, osobne priče najbolji je način da se odgovori na ova teška pitanja. Osobni narativi su moćan način da se privuče pozornost bilo koje publike. Ako je dobro napravljena, sjajna priča može pomoći ispitivaču da vaše vrijednosti, vještine i svrhu sagleda kroz intimniju prizmu. Otvorit ćete im vrata da se povežu s vama i vide vas kao potpunu osobu.

Da biste se pripremili, postavite sebi jedno pitanje: Kako moja prošla iskustva – na poslu i u životu – predstavljaju primjer vrijednosti koje ovaj kadrovski menadžer možda traži? Nemojte se bojati govoriti o teškim iskustvima ako vam ona pomažu razjasniti tko ste i zašto vam je stalo do onoga što radite.

3) Dopustite sebi da budete ranjivi.

Vaš cilj kao kandidata ne bi trebao biti da se cijelo vrijeme prikazujete nevjerojatnim. Zbog toga možete ostaviti dojam jednodimenzionalnog, crtanog junaka.

Da biste ostavili pravi dojam, morate se moći povezati tako što ćete uravnotežiti priče koje pričate o svojim postignućima s nekoliko slučajeva izazova ili neuspjeha. Kada priznate svoje pogreške, kada priznate da ste učinili nešto drugačije i kada dopustite da se pokažu vaše slabosti, iznenadit ćete i zainteresirati sugovornika. Svakako uključite i ono što ste naučili u tim slučajevima i kako su oni oblikovali ono što ste danas.

4) Nemojte skrivati tko ste.

Prava tvrtka za vas je ona koja cijeni vaše različitosti i stvara prostor za vas. Prečesto se pokušavamo “uklopiti” u ideju organizacije  prema tome što oni misle da bismo mi trebali biti. Ali to nije održivo.

Naše nam razlike pomažu da iznesemo nove ideje na stol, podijelimo svježe uvide koje drugi možda neće moći iskoristiti i damo organizaciji novi pogled na vlastitu politiku.

5) Postavite promišljena pitanja.

Kada tražite novi posao, možda ćete provesti mnogo vremena razmišljajući o ulozi i odgovornostima koje ćete vjerojatno preuzeti. Međutim, kultura tvrtke definirati većinu vašeg iskustva u novoj ulozi.

Kultura tvrtke su vrijednosti, očekivanja, uvjerenja, ponašanja, jezik, sustavi i prakse organizacije. Kultura tvrtke odražava kako će vas tretirati kao novog zaposlenika. Odvajanje vremena da to shvatite pomoći će vam na dva načina:

  • Moći ćete identificirati potencijalne crvene zastavice.
  • Istaknut ćete se kao kandidat tako što ćete poslodavcu pokazati da cijenite više od same plaće i povlastica.

Kako biste prepoznali zdravu kulturu tvrtke, tijekom razgovora za posao postavite ovih pet pitanja:

  • Kako bi članovi vašeg tima opisali svoje međusobne odnose na poslu?
  • Kako ljudi jedni drugima daju povratne informacije o ovom timu?
  • Koliko često se viđate i čujete s višim menadžerima tvrtke?
  • Kako mjerite uspjeh u svom timu?
  • Možete li podijeliti primjer nedavnog projekta na kojem je tim radio? Što je prošlo dobro, a što nije?

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno