Petak, 3 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Elon Musk igra opasnu igru s Googleom i Amazonom

Twitter je prestao plaćati usluge Google Clouda, objavila je stranica Platformer iz Silicijske doline. Amazonu je za njegov ugovor o Amazon Web Services Twitter prestao plaćati još u ožujku.

Iako odbijanje plaćanja Amazonu možda neće imati veliku razliku za korisnike Twittera, odluka o prestanku plaćanja za Google Cloud druga je stvar. To bi moglo negativno utjecati na svačije iskustvo na Twitteru jer se softver koji blokira neželjenu poštu, prijevare, pretjerano nasilan sadržaj i druge nepoželjne stvari nalazi na Google Cloudu. I ne samo to, odluka da prestane plaćati svojim pružateljima cloud usluga  potencijalno bi mogla koštati Twitter stotine milijuna dolara izgubljenog prihoda od oglašavanja.

Čini se da Elon Musk pokušava igrati s dvije tvrtke koje su među najvećima, najmoćnijima i najtežima za zastrašivanje na svijetu. Bit će zanimljivo gledati kako će se sve ovo odigrati.

Kakva su predviđanja? Twitter će prije ili kasnije platiti svoje račune. To je lekcija za svakog poslovnog vođu o realnosti ugovora i obveza, te o tome kako, ako namjeravate glumiti žestokog momka, trebate pažljivo birati svoje protivnike.

Još 2018. godine, puno prije nego što je Musk kupio Twitter, kompanija je potpisala ugovor s Googleom za smještaj nekih svojih operacija na Google Cloudu. Ugovor je potpisan na pet godina u iznosu od milijardu dolara. Taj ugovor ističe krajem ovog mjeseca, a Twitter već mjesecima neuspješno pokušava ponovno pregovarati o njemu, prenosi Inc. Tijekom većeg dijela tog vremena nastavio je plaćati račune za Google Cloud, ali je u jednom trenutku prestao. Evo nekoliko načina na koje bi takav stav mogao naštetiti Twitteru.

1. Twitter bi mogao postati još više toksičan.

Zapravo, gotovo je sigurno da će se to dogoditi. Trenutačno se sustavi koje Twitter koristi za pronalaženje i eliminiranje nasilnog ekstremizma i uvredljivih sadržaja nalaze na Google Cloudu, izvijestio je Platformer. Twitter namjerava prestati koristiti Google Cloud, sugerirajući da ili planira dopustiti sav gore navedeni sadržaj na platformi – što bi ga moglo učiniti neupotrebljivim za većinu brandova – ili namjerava te funkcije postaviti na vlastite poslužitelje.

Ali hosting tih funkcija na Twitter poslužiteljima može biti izazov. Musk je na Božić zatvorio jedan od tri podatkovna centra tvrtke u SAD-u i otpustio dio zaposlenika potrebnih za rad njegovih podatkovnih centara. Čak i dok su operacije koje hostira Google još uvijek u tijeku, tvrtka je primijetila porast ilegalnog sadržaja te je angažirala zaposlenike da se ručno bave takvim tweetovima. Imajući tu povijest na umu, čini se vrlo vjerojatnim da će izbacivanje Googleovih poslužitelja dovesti do velikog porasta uvredljivog sadržaja i spama na Twitteru.

2. Twitter bi mogao postati još nestabilniji.

Još jedan rezultat gašenja tog božićnog podatkovnog centra bio je djelomični prekid rada Twittera koji je trajao nekoliko sati. Ironično, prije nego što se to dogodilo, Musk je tweetao da je usluga ostala online i nakon što je odspojio neke poslužitelje.

Od bilo kojeg drugog izvršnog direktora, ovo biste mogli shvatiti kao figuru govora, ali poznavajući Muska, čini se vrlo mogućim da je on zapravo bio taj koji je fizički isključio neke ili možda čak sve poslužitelje u ugašenom podatkovnom centru. Tko god da je isključio poslužitelje, čini se da taj potez neće pomoći stabilnosti Twittera. Čak i prije nego što ga je Musk kupio, Twitter je s vremena na vrijeme imao neugodnu tendenciju da se „ugasi“. Budući da tvrtka smanjuje poslužitelje u vlastitom podatkovnom centru i u cloudu, to će se samo pogoršati.

3. Twitter bi mogao izgubiti još više prihoda od oglašavanja.

Još u ožujku, Twitter je prestao plaćati hosting operacije na Amazon Web Services. Ta su se plaćanja temeljila na petipolgodišnjem ugovoru vrijednom 510 milijuna dolara koji je Twitter potpisao s AWS-om 2020. godine.

Twitter ionako ne koristi serverski prostor koji je ugovorio. To se temeljilo na planu da se veći dio Twitterovih operacija premjesti na AWS koji je u međuvremenu ukinut. Amazon je dosad odbijao ponovno pregovarati o ugovoru.

Neplaćanje prostora na poslužitelju koji ionako ne koristi možda neće puno utjecati na Twitter. Ali Amazon je zaprijetio osvetom uskraćivanjem plaćanja za oglašavanje na Twitteru. Trenutno nije jasno koliko to oglašavanje vrijedi. No krajem prošle godine Reuters je izvijestio da Amazon planira potrošiti oko 100 milijuna dolara godišnje na Twitter oglase.

Primijećeno je da Twitter nastavlja plaćati račune za Google Cloud, vjerojatno zato što je Google veći oglašivač od Amazona. Ako Twitter ne plaća račune objema navedenim kompanijama, to povećava mogućnost da i Google i Amazon prestanu plaćati Twitteru za oglase. Teško je znati koliko bi to iznosilo. Ali ako Amazon stvarno kupuje 100 milijuna dolara oglasa godišnje, a Google kupuje čak i više od toga – onda i nije teško izračunati.

***

Naravno, moguće je, a možda čak i vjerojatno, da će Twitter okrenuti ploču i ponovno početi plaćati hosting. Uostalom, ugovor je pravno obvezujući dokument. Musk je to već jednom naučio na teži način. I to nakon što je pokušao odustati od kupnje Twittera, a tvrtka je podnijela tužbu, prisilivši ga da nastavi sa započetom procedurom.

Od tada, kao dio svoje misije da brzo smanji troškove, Twitter je smanjio broj prodavača i najamnina diljem Amerike. Pa je čak bio prisiljen napustiti svoje urede u Seattleu i Boulderu. Ali ne platiti najmaninu ili tvrtku za čišćenje jedna je stvar. Odbijanje plaćanja za poslužitelje koji daju hosting vitalne funkcije vaše tvrtke nešto je sasvim drugo. To je ludo hrabar potez kada su tvrtke koje poslužuju vaše operacije ujedno i izvor prihoda koji vam je prijeko potreban. A te tvrtke imaju dovoljno resursa za dugotrajnu pravnu bitku. Musk bi se mogao boriti na sudu ili bi mogao popustiti i platiti.

U svakom slučaju, Twitter će vjerojatno završiti u još gorem stanju nego što je bio prije. To je jednostavna lekcija koju većina poslovnih vođa već zna. Ako su vaši najveći vjerovnici ujedno i vaši najveći kupci, vjerojatno je loša ideja zaratiti s njima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno