Subota, 27 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Europa ima rekordne zalihe plina za ovu zimu

Strah od zimske nestašice plina u Europi još se nije ostvario već drugu godinu zaredom. No potrošači će i dalje plaćati znatno više cijene nego prije.

Krizna situacija izbjegnuta je prošle zime, nakon natezanja oko traženja novih dobavljača, ponovnog otvaranja starih skladišnih objekata i pokretanja inicijativa za smanjenje potrošnje u nekim energetski intenzivnim područjima. Budući da su tokovi iz Rusije presušili nakon njezine sveobuhvatne invazije na Ukrajina u veljači 2022.

Prema istraživanju koje je ovog mjeseca objavio Moody’s, EU je imala rekordno visoke zalihe plina od oko 97,5% krajem studenog 2023. Što znači i vrlo nizak rizik od nestašice energije ove zime i jaku poziciju za sljedeću hladnu sezonu, ustanovili su analitičari.

Poboljšane europske rezerve energije do ove zime rezultat su učinkovitosti vladinih mjera na strani ponude i potražnje te dosljednih ušteda energije u kućanstvima i tvrtkama”, navodi se u izvješću Moody’sa, navodeći veće zalihe ukapljenog prirodnog plina (LNG ) u 2023., veća raspoloživost nuklearnih i hidroelektrana te blaga zima kao poboljšanje situacije.

Nižoj potrošnji pridonijela je i gospodarska stagnacija na kontinentu, navodi se u izvješću.

Moody’s očekuje da će skladišta plina biti veća od prethodno predviđenih 55% na kraju ožujka 2024.

Kućni i poslovni računi

Ipak, “europske cijene plina ostat će visoke i nestabilne”, navodi se u izvješću.

Energija je bila jedna od najjačih sila koja obara inflaciju posljednjih mjeseci. Nakon što je bila glavni pokretač povećanja potrošačkih cijena neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu. Godišnja ukupna inflacija iznosila je 2,4% u studenom u eurozoni, pri čemu je energija pokazala dezinflaciju od 11,5% na godišnjoj razini. Iako je opseg rasta cijena jednostavno umjeren u svim drugim sektorima.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, inflacija cijena plina pala je za 31% u godini zaključno sa studenim, pokazuju brojke Ureda za nacionalnu statistiku.

Koristeći podatke Factseta, Moody’s je otkrio da su europske cijene plina znatno iznad prosjeka 2015. – 2019. I vidi da će ostati iznad te razine barem do 2031. U 2020. i 2021. cijene su bile ispod prosjeka, piše CNBC.

Tarife koje plaćaju kućanstva i industrije još uvijek su povijesno vrlo visoke. Kretanja ovih cijena uglavnom prate kretanja na veleprodajnom tržištu plina s odmakom od nekoliko mjeseci, zbog zaštite dobavljača. Dakle, pad europskih veleprodajnih cijena plina od prošle godine još nije u potpunosti prevladan.

James Waddell, voditelj europskog plina i globalnog LNG-a u Energy Aspects,

Veleprodajne cijene ukupno su oko četiri puta niže od prosjeka tijekom 2022. Ali još uvijek više nego dvostruko više nego kolike su povijesno bile, rekao je Waddell.

“To znači da još uvijek postoje cjenovni pritisci na kućanstva i industrije. A u slučaju potonjih, sve više vidimo interes da te tvrtke presele proizvodnju izvan Europe.”

Također je rekao da, unatoč dobroj opskrbi u kratkom roku, ostaje zabrinutost oko sposobnosti europskog skladišnog kapaciteta plina da se uspostavi za godine koje dolaze. Budući da se “zalihe mogu brzo smanjiti u slučaju hladnog vremena”. To također može biti slučaj ako povećanje azijske potražnje povuče mnogo LNG-a iz Europe, rekao je.

Moody’s kaže da će cijene plina ostati nestabilne prvenstveno zbog povećanih geopolitičkih rizika. Oni odražavaju njihovu intrinzičnu ranjivost na poremećaje u opskrbi.

Navodi razne negativne rizike na tržištu plina. Uključujući daljnje smanjenje opskrbe ruskim plinovodom i epizode prekida opskrbe, kao što se vidi u štrajkovima u australskim LNG postrojenjima ranije ove godine.

Dodatna volatilnost nastala je nakon rata između Izraela i Hamasa. Rat je podigao premije rizika i povećao spot cijene plina unatoč relativnoj udaljenosti Europe od sukoba, kažu istraživači.

Prema malo vjerojatnom nepovoljnom scenariju u kojem bi sukob mogao eskalirati na širu regiju uz izravnu uključenost Irana, europske cijene plina mogle bi skočiti na slične razine viđene nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ovaj bi scenarij naštetio gospodarskoj aktivnosti i bio dodatni izazov energetski intenzivnim sektorima.

Moody’s

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno