Subota, 4 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako surađivati s kolegama koji vole dramu?

Kralj(ica) drame ulazi u ured poput uragana, a vi u glavi imate samo jednu misao: “O, ne, ne opet drama!”

I dok vi jednostavno pokušavate obaviti svoj posao, takav suradnik redovito uspijeva iscrpiti svu vašu snagu i entuzijazam. Kralj(ica) drame u uredu emocionalno iscrpljuje kolege na različite načine. Možda se neprestano žali, ogovara kolege ili, pak, od ‘muhe radi slona’. Da bismo mogli kvalitetno obavljati svoj posao, od ključne je važnosti, dakle, da na vrijeme postavimo granice i naučimo pravilno reagirati u određenim situacijama.

Pripremite se

Ako unaprijed uvježbate odgovor suradniku koji je sklon drami, možete umanjiti utjecaj njegova ponašanja i minimalizirati svoje instinktivne negativne reakcije koje bi mogle biti okidač za dodatnu dramu. Neka vaši odgovori budu racionalni, kratki i ljubazni tako da svoju pažnju možete brzo vratiti na svakodnevne zadatke.

Ako vas suradnik, primjerice, opetovano pokušava uvući u ogovaranje kolega, dobro je imati spreman odgovor poput “Rokovi se približavaju, a ja još imam posla. Moram ići”. Da biste spriječili eskaliranje drame, koristite zamjenice ‘ja’ ili ‘mi’. Nikad ‘ti’ ili ‘vi’ jer na taj način ne skrećete pažnju na svoga suradnika i ne potičete daljnju dramu.

Emocionalno se distancirajte od suradnika koji izaziva dramu

Ester Brierley, autorica članka Office Drama: How to Deal With a Difficult Coworker objavljenog u časopisu Performance Magazine, objašnjava da suradnja s kolegom koji uživa u drami zahtijeva emocionalnu distancu. Smanjenjem emocionalne angažiranosti smanjit će se i vjerojatnost da će vas u razgovoru s tom osobom obuzeti emocije zbog kojih biste mogli neadekvatno reagirati. Tako, primjerice, na kritiku nećete odgovoriti defanzivnošću. Zadržite stabilan i miran ton glasa. Ostanite emocionalno distancirani bez obzira na pokušaje vašega kolege da vas uvuče u dramu.

Zadržavanje emocionalne distance zahtijeva da u nekim situacijama uključite ‘treću stranu’. Ako vaš suradnik, primjerice, misli kako je dobar samo njegov način provedbe projekta, a vi se s time ne slažete. Pronađite kompetentnu osobu koja će vam dati nepristrano mišljenje.

Pronađite zajedničke interese

Da se ne biste dali uvući u raspravu sa svojim dramatičnim suradnikom i još više ‘raspirili’ situaciju- Ili unedogled slušali njegove probleme i tako gubili dragocjeno vrijeme, nemojte uzimati osobno ono što osoba kaže ili napravi. Pronađite neku neobveznu zajedničku temu o kojoj ćete razgovarati. Neku zajedničku dodirnu točku koja će vam pomoći da s tom osobom ostanete u dobrim odnosima.

Pazite samo da ne ulazite u previše osobne teme kao što je zdravstveno stanje ili problemi u karijeri. Da ne biste zaglavili u dugačkom i uznemirujućem razgovoru koji će vas odvući od vaših radnih zadataka.

Držite se na distanci

Ukoliko ste iscrpili sve opcije, a situacija se nije puno promijenila, pronađite načine da se i fizički udaljite od kolege koji uživa u drami, ističe Blaine Loomer u svom članku 9 Toxic Coworkers to Look Out for (and How to Protect Yourself), objavljenom u časopisu ZenBusiness. Ako trebate usko surađivati s tom osobom, fizički odmak moći ćete ostvariti uglavnom u pauzama pa pažljivo birajte s kim ćete ih i kako provoditi.

Izvor: poduzetnik.biz

 

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno