Petak, 3 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Naftna tržišta pod snažni uticajm crvenog mora

Cijene “crnog zlata” porasle su u na kraju godine, regirala us naftna tržištaprema 78 dolara. Budući da su ulagače pred kraj godine ponovo zaokupile napetosti u Crvenom moru.

Zasjenivši zabrinutost za potražnju u okruženju visokih kamatnih stopa i posustalog gospodarstva. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 77,87 dolara, a na američkom tržištu se njime trgovalo po 72,53 dolara. Naftna tržišta su se zadnjeg radnog dana u godini ponovo usredočili na napetosti u Crvenom moru nakon što je SAD objavio da je oborio dron i balistički projektil koji su ispalili jemenski Huti.

Nijedan brod na tom području nije prijavio ozljede pomoraca ni materijalnu štetu, piše Energypress. Huti napadima iskazuju podršku Palestincima u Pojasu Gaze, ometajući plovidbu brodova povezanih s Izraelom.

Novi incident ponovo je aktualizirao pitanje rizika u Crvenom moru koje je ublažio signal danskog brodara Maerska da bi zbog najavljene međunarodne vojne operacije mogao vratiti brodove na rutu kroz Sueski kanal. Do sada preusmjeravali su ih preko Rta dobre nade. SAD je najavio međunarodnu pomorsku koaliciju koja bi trebala štititi plovidbu kroz Crveno more, ali brojni saveznici oklijevaju ili najavljuju povlačenje, otkrivajući podjele oko izraelskog rata u Gazi i američke potpore Tel Avivu.

Zaoštravanje napetosti na važnoj svjetskoj pomorskoj ruti zasjenilo je zabrinutost za potražnju zbog podignutih kamatnih stopa koje koče gospodarsku aktivnost. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici pokušavaju parirati slabijoj potražnji smanjenom opskrbom. Naftna tržišta, trenutno sa oko šest milijuna barela dnevno, odgovaraju oko šest posto globalne ponude. Zbog praznika OPEC ni danas nije objavio cijenu barela košarice nafte svojih članica. Prošli četvrtak stajao je 80,84 dolara.

 

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno