Petak, 3 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Ovo je način br. 1 da zvučite pametnije dok čavrljate, kažu istraživači s Harvarda i Whartona

Čavrljanje s nekim koga ste tek upoznali može biti zastrašujuće. Zdrav razum nam govori da trebamo uvjeriti drugu osobu da smo pametni, pa ležerno odustajemo od svog radnog mjesta, obrazovanja i postignuća. Ali ispada da je upravo to pogrešan pristup. Odgovor na pitanje kako biti pametniji dok čavrljate je puno jednostavniji nego što mislite, i glasi: zatražite savjet.

Traženje savjeta dok čavrljate zapravo čini da izgledate pametnije

U nizu studija, istraživači s Harvarda i Whartona tražili su od učenika da s partnerom rješavaju mozgalice.

Nekima je rečeno da će se ocjenjivati isključivo na temelju točnosti njihovih odgovora. Drugima je rečeno da će ih se ocjenjivati prema tome koliko su dobar dojam ostavili na partnera.

Učenici su dobili tri opcije za komunikaciju s partnerom, i mogu reći / postupiti na jedan od 3 načina:

  1. Reći: “Hej, možeš li mi dati neki savjet?”
  2. Reći: “Hej, nadam se da si dobro prošao.”
  3. Ne govoriti ništa.

Nije iznenađujuće da su studenti ocjenjivani na temelju njihove točnosti željno tražili savjet. Ali oni koji su ocijenjeni na temelju toga koliko su ostavili dobar dojam imali su manje od upola manje šanse da će zatražiti pomoć. Bojali su se da neće izgledati kompetentno.

Ipak, kada su studenti bili upareni s partnerom koji je bio neutralan ili ih je pitao za savjet, imali su bolje mišljenje o tražitelju savjeta. Shvatili su da osoba koja ih je pitala za savjet mora biti prilično pametna – djelomično zato što je laskavo kada se traži pomoć.

Drugim riječima, skloni smo misliti: Bili su pametni što su tražili moj savjet jer sam ja pametan.

Kako biti izvrstan tražitelj savjeta

1. Postavljajte puno pitanja.

U drugoj studiji s Harvarda, istraživači su analizirali ljude uključene u razgovore tipa “upoznavanje”, kao i u razgovorima licem u lice na brzim spojevima.

U oba slučaja ljudi su bili topliji prema onima koji su postavljali mnogo pitanja. Ispitivači su djelovali brižnije i punije razumijevanja. Zapravo, većina nas ne postavlja dovoljno pitanja, zaključili su istraživači.

Ključno je postaviti dodatna pitanja koja se odnose na ono što druga osoba kaže, što pokazuje da doista slušate i zainteresirani.

Ovo vas ne čini samo simpatičnijim; također vas čini poželjnijima. U studiji su brzi sastanci koji su postavljali veću stopu naknadnih pitanja postavljani na više drugih spojeva!

2. Otjerajte strah.

Jedna od najvećih prepreka za pristup je tjeskoba. Sprječava nas da napravimo prvi korak koji bi mogao dovesti do ključnog poslovnog kontakta, nove prilike ili romantičnog partnera!

Ali istraživanja pokazuju da je strah pogrešan. U jednoj studiji, rukovoditelji su dobili upute da traže savjet od nekoga s kim su izgubili kontakt prije mnogo godina. Rukovoditelji su se unaprijed osjećali tjeskobno i nervozno.

Međutim, kada su nakon toga intervjuirani, ne samo da su izjavili da su dobili odlične savjete, već je 90% njih reklo da je iskustvo bilo ugodno i zabavno.

3. Upamtite da vaš novi poznanik s kojim čavrljate (još) nije vaš novi najbolji prijatelj.

Primamljivo je vezati se za tu uspješnu, slavnu ili iskusnu osobu koju ste upravo upoznali.

Ali sada nije vrijeme da ih tražite da vam budu mentori ili da postavljate otvorena pitanja koja bi od njih zahtijevala istraživanje. Nije ni vrijeme da im pošaljete svoj poslovni plan i zatražite detaljne povratne informacije.

Umjesto toga, postavite konkretna pitanja i neka budu kratka. Budite svjesni njihovog vremena i nemojte ga prekoračiti. Cilj izvrsnog prvog dojma je osigurati da dobijete drugi – i dalje.

Izvor: CNBC

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno