Utorak, 21 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Upozorenje za poslodavce: Zašto “otrovni” zaposlenici mogu biti opasnost

U svom akademskom istraživanju, profesori Michael Hausman i Dylan Maynor iz Harvard Business School ističu značajnu razliku između kolega ili zaposlenika koji su “teški” i “otrovni”.

Kolege koji se smatraju “teškima” obično su nepristojni, lijeni, neuredni i skloni kašnjenju. S druge strane, “otrovne” kolege ili zaposlenici predstavljaju veću opasnost jer svojim štetnim ponašanjem nanose štetu poslu i kolegama.

Profesori su naglasili razliku između dva izazovna tipa zaposlenika. Obje vrste su prisutne u poslovnom okruženju. Toliko su uobičajene da profesori tvrde da je otprilike jedan od dvadeset zaposlenika “otrovan”.

Kada se opiše što predstavlja “otrovan” zaposlenik i istakne koliku štetu može nanijeti poslovanju u cjelini, jasno je da i jedan takav radnik može izazvati značajne probleme. Nažalost, kako ističu Hausman i Maynor, u stvarnosti ih često ima više.

Kako prepoznati otrovne kolege?

Kako bi pomogli menadžerima i poslodavcima, Hausman i Maynor su u svom radu “Otrovni radnici” izdvojili tri ključna i pouzdana znaka koji upućuju na to da je osoba na radnom mjestu “otrovna”.

Prvi znak

Oni ne obraćaju previše pažnje na kolege, njihove interese, potrebe ili vlasništvo. Oni su sebični i fokusirani isključivo na sebe.

Drugi znak

Oni uvećavaju svoje sposobnosti. Ako od početka pretjerano ističu svoje vještine i stručnost, postoji velika vjerojatnoća da će se kasnije na poslu pokazati kao “otrovni”.

Treći znak

“Otrovni” uvijek ističu da strogo poštuju pravila, ali često to nije slučaj. Hausman i Maynor iznose zanimljivu statistiku iz istraživanja: “ako zaposleni tvrdi da besprijekorno poštuje sva postavljena pravila, postoji 25% šanse da ih zapravo uopćte ne poštuje. Oni sebe predstavljaju kao savršene sljedbenike pravila samo da bi izbjegli gubitak posla”.

Zašto “otrovni” zaposlenici nisu dugoročno korisni?

Kako to da ‘otrovni’ članovi tima opstaju i dalje, usprkos rizicima koje predstavljaju, kako ističu profesori Hausman i Maynor?

Hausman i Maynor ističu da “otrovni” zaposleni često pokazuju iznadprosječnu produktivnost. Ali usprkos tome, konačni uspjeh njihovog rada često ne doseže kvalitetu ostatka tima, piše Bonitet.

Profesori upozoravaju da unatoč iznadprosječnoj produktivnosti, “otrovni” zaposleni na duže staze ne doprinose uspjehu i pozitivnim rezultatima cjelokupnog poslovanja kompanije.

Najmanja posljedica koju ćete doživjeti od “otrovnog” dijela tima je neusklađenost s ostatkom tima, stvaranje loše atmosfere ili gubitak vremena tražeći zamjenu za takvog zaposlenika.

Osim toga, postoji opasnost da zbog takvih ‘toksičnih’ pojedinaca doživite pravne probleme, kao što su falsificiranje dokumenata i potpisa. Skloni su i seksualnom uznemiravanju, mogu praviti skupe ili zakonske greške te prijetiti kolegama.

Dakle, jeste li spremni preuzeti rizik? Bolje je izbjegavati “otrovne” zaposlene. Time ćete izbjeći gubitak vremena i energije potrebnih za ispravljanje posljedica njihovog prisustva. Na kraju, osloboditi se “otrovnog” zaposlenika donosi veću korist poslu nego kad biste zaposlili superzvijezdu.

Hausman i Maynor

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno