Globalna financijska tržišta posljednjih su tjedana uzdrmana zbog trgovinske politike američkog predsjednika Donalda Trumpa. Takav razvoj situacije potaknuo je ulagače da se okreću sigurnim utočištima, a među njima se posebno istaknuo švicarski franak.
Franak znatno ojačao
Zbog statusa valute koja se smatra stabilnom u vremenima nesigurnosti, franak je znatno ojačao. Od početka godine, porastao je za 10 posto u odnosu na američki dolar. Trenutno se trguje po tečaju gdje jedan dolar vrijedi oko 0,82 franka.
Oporavku franka pridonijeli su i slabi podaci o zaposlenosti u SAD-u, što je dodatno pojačalo njegovu privlačnost. No, jačanje valute sa sobom nosi i ozbiljne izazove za švicarsko gospodarstvo, osobito zbog uloge uvoza.
Snažan franak smanjuje cijene uvozne robe, čineći je jeftinijom. To stvara deflacijski pritisak, jer se opća razina cijena počinje smanjivati. U Švicarskoj, gdje uvoz čini 23 posto košarice potrošačkih cijena, posljedice su posebno izražene.
Pad cijena uvezene robe
U svibnju je zabilježen pad indeksa potrošačkih cijena za 0,1 posto na godišnjoj razini. Posebno je zabilježen pad cijena uvezene robe za 2,4 posto, što potvrđuje učinak aprecijacije franka.
Charlotte de Montpellier, viša ekonomistica iz ING-a, istaknula je utjecaj vanjskih čimbenika na inflacijuInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre.... Smatra kako snažan franak značajno oblikuje švicarsku inflacijsku sliku, uzrokujući probleme koje središnja banka ne može ignorirati.
Ovaj povratak deflaciji prvi je od pandemijskog razdoblja, što Švicarsku nacionalnu banku stavlja u delikatan položaj. U pokušaju da stabilizira situaciju, već je u ožujku smanjila ključnu kamatnu stopu na 0,25 posto.
Međutim, ekonomski analitičari očekuju dodatne mjere. De Montpellier navodi kako bi još jedno smanjenje stope u lipnju bilo moguće, a povratak negativnim kamatnim stopamaKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... do kraja godine sve je izgledniji.
Središnja banka želi izbjeći poreze
U slučaju potrebe, referentna bi stopa mogla pasti i na -0,25 posto do rujna, uz mogućnost jačeg reza od 50 baznih bodova već ovog mjeseca. Iako bi središnja banka radije izbjegla takve poteze, opcije su sve ograničenije.
Osim kamatnih stopa, SNB bi mogla intervenirati na deviznom tržištu, kao što je činila u prošlosti. Ta bi strategija uključivala prodaju franaka i kupnju stranih valuta, čime bi se smanjio pritisak na jačanje domaće valute.
Međutim, ta opcija sada nosi i političke rizike, osobito s obzirom na Trumpov povratak u Bijelu kuću. U njegovom prvom mandatu, američko Ministarstvo financija optužilo je Švicarsku za manipulaciju valutom, što je izazvalo diplomatske tenzije.
Tada je Švicarska nacionalna banka odbacila optužbe, no nove recipročne tarife koje Trumpova administracija planira ponovno otvaraju osjetljiva pitanja. Prema tim pravilima, u obzir se uzimaju manipulacija valutama i trgovinske barijere.
Uvođenje novih tarifa
Prema procjenama, Švicarska je prošle godine, unatoč ukidanju svih industrijskih tarifa, naplaćivala američkim tvrtkama efektivnu tarifu od 61 posto. Zbog toga se sada predviđa uvođenje novih tarifa od 31 posto na švicarsku robu.
To dodatno otežava položaj švicarske središnje banke, koja se mora nositi s ekonomskim, monetarnim i političkim pritiscima. De Montpellier upozorava da bi svaka intervencija na deviznom tržištu mogla izazvati negativnu reakciju iz Washingtona.
Unatoč tome, u ING-u smatraju da će SNB ipak morati reagirati kako bi zaštitila gospodarstvo i spriječila daljnju deflacijuDeflacija je pojava suprotna inflaciji, a označava pad opć.... Očekuje se da će kombinacija smanjenja kamatnih stopa i moguće intervencije biti ključne mjere u idućim mjesecima.
Kako piše Biznis, ova situacija pokazuje koliko je globalno gospodarstvo povezano i koliko političke odluke u jednoj zemlji mogu imati valove širom svijeta.
U Švicarskoj, gdje stabilnost valute obično simbolizira snagu, sada je ta snaga postala izvor makroekonomske nesigurnosti. Središnja banka tako mora pažljivo balansirati između monetarne politike i vanjskopolitičkih realnosti.