Sjedinjene Američke Države i Kina dogovorile su okvirni sporazum o trgovini nakon drugog dana sastanaka na visokoj razini u Londonu. Obje strane istaknule su da sporazum sada čeka konačno odobrenje njihovih čelnika. Američki ministar trgovine, Howard Lutnick, izjavio je kako je postignut okvir za provedbu dogovora poznatog kao Ženevski konsenzus. To je potvrdio i kineski predstavnik za međunarodnu trgovinu, Li Chenggang.
Kina i SAD nastavljaju dogovore unatoč postignutom okviru
Predsjednici Donald Trump i Xi Jinping razgovarali su telefonom krajem prošlog tjedna. Time su ublažili napetosti koje su nastale zbog optužbi za kršenje prethodnog trgovinskog sporazuma. U svibnju su se dogovorili o privremenom prekidu uvođenja dodatnih tarifa i ukidanju nekih restriktivnih mjera. Prisjetimo se, mjere su bile na snazi od travnja.
Lutnick je naglasio da će on i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer brzo otići u Washington kako bi osigurali Trumpovo odobrenje za nacrt sporazuma. Ako i kineski predsjednik Xi pristane, okvir će se početi provoditi. Ipak, stručnjaci smatraju da postoje još određene nejasnoće i pitanja koja se moraju riješiti unutar obje zemlje prije finalizacije.
Jianwei Xu, viši ekonomist iz Natixisa, komentirao je da je to što su obje strane uključile svoje čelnike znak da proces pregovora nije potpuno završen. Okvirni sporazum ukazuje na želju za smanjenjem napetosti i nastavkom dijaloga, ali još nije jasno hoće li rezultirati konkretnim i dugoročnim rješenjima.
Izvoz rijetkih zemalja, tehnološka ograničenja i političke reakcije s obje strane
Jedan od ključnih elemenata novog sporazuma odnosi se na kineska ograničenja izvoza rijetkih zemalja prema SAD-u. Američka strana očekuje da će se ovaj problem riješiti tijekom implementacije dogovorenog okvira. Lutnick je također naznačio da bi SAD mogle ukinuti posljednja ograničenja na izvoz napredne tehnologije Kini, što je moguće jer Peking pristaje na izvoz rijetkih zemalja.
Scott Kennedy, stručnjak za kinesku ekonomiju pri Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je da je sporazum rezultat utjecaja dviju strana, a ne zajedničkih interesa. Prema njegovim riječima, šanse za ponovno zaustavljanje i ponovno uspostavljanje trgovinskih prepreka i dalje su velike.
Kineski državni mediji brzo su prenijeli vijest o telefonskom razgovoru između Xija i Trumpa prošli tjedan, piše Seebiz. No, službeni glasnogovornici Pekinga bili su tiši nakon izjave Lutnicka, osim manje vidljive objave u kojoj je zamjenik ministra trgovine Li istaknuo da su pregovori pridonijeli izgradnji bilateralnog povjerenja.
U Londonu je američki ministar financija Scott Bessent rekao kako se vraća u SAD da svjedoči pred Kongresom. U raspravama su sudjelovali i kineski potpredsjednik He Lifeng, glavni pregovarač, te kineski ministar trgovine Wang Wentao.
Na tržištima je kineski indeks CSI 300 blago porastao, dok su terminski ugovori na američke dionice pali, jer investitori s nestrpljenjem čekaju detalje o novom trgovinskom okviru.