Utorak, 30 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Ministarstvo financija SAD ažuriralo listu sankcija za područje Balkana

Ministarstvo financija SAD-a, ažuriralo je listu sankcija za područje Balkana. Sa liste su skinuti Slobodan Stanković, koji je preminuo u veljači 2023., kao i njegova kompanija „Integral inženjering“ iz Laktaša.

Banke u Republici Srpskoj, posljednjih mjesec dana gase račune svim fizičkim i pravnim licima, koja su se našla pod udarom američkih sankcija. Među njima je bila i ova kompanija. Njeno bi eventualno zatvaranje izazvalo ekonomski kolaps u Republici Srpskoj,s obzirom na to da je riječ o jednoj od najvećih kompanija u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ova firma je trenutno angažirana na 11 projekata u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, a na gradilištima ima više od deset tisuća radnika.

Gašenje računa ozbiljno ugrožava poslovanje i opstanak pojedinih kompanija, upozorava premijer Republike Srpske Radovan Višković, koji je i sam pod američkim sankcijama.

„Radi se na alternativnim rješnjima tako da neće to dovesti u pitanje niti broj zaposlenih niti rad samih kompanija. Ali da pravi otežavajuće okolnosti ljudima pravi“, Radovan Višković, predsjednik Vlade RS

U „Integral inženjeringu“ potvrđuju za BHT1 da su skinuti sa američke „crne liste“. Pozdravljaju odluku OFAC-a, koja će kako ističu kompaniju vratiti u punu funkcionalnost. Omogućiti joj da nastavi pružati visokokvalitetne građevinske usluge širom regiona.

Koristimo priliku da se zahvalimo svom osoblju koje je moralo da trpi pritisak i neizvjesnost dok je trajao postupak uklanjanja sa liste. Našim poslovnim partnerima koji su ostali lojalni Integralu“.

U Gospodarskoj komori smatraju da kolateralna šteta ne smiju biti radnici, koji bi zbog gašenja kompanija ostali na ulici, te da banke ne bi trebale gasiti račune firmama zbog političkih sankcija.

Goran Račić, predsjednik Područne gospodarske komore Banja Luka: Smatramo da bez pravosudnih sudskih presuda ne treba da preduzimaju nikakve radnje koje bi imale negativne reperkusije prema privrednim društvima, a samim tim i prema zaposlenim radnicima u tim firmama.

Gašenje računa firmama, koje su se našle pod američkim sankcijama, otvorilo je brojne rasprave. Od toga postoje li alternativna rješenja ili to znači kraj za kompanije koje su se našle na udaru.

Dodik se ne obazire na listu sankcija

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar: „U slučaju zatvaranja računa najbolje je i jedino što se može uraditi zatvoriti firmu. Zatvoriti firmu znači ostaviti gomili stvari nezavršenih i tome slično. To je vrlo teško. Bilo bi najjednostavnije firmu prodati nekome ko vam je blizak i u tom postupku promijeniti čak i ime kompanije naravno.

Od sankcioniranih službenoka često se moglo čuti kako američke sankcije i nemaju nekog efekta. Obzirom da su se odnosile na zabranu putovanja i zamrzavanje imovine u toj zemlji.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske: Što se nas tiče tačka na sankcije. Nek piše tko šta hoće. Nek govori šta hoće. Mi nemamo vremena baviti se time. Niti hoćemo da se bavimo.

Sve se, međutim, promijenilo nakon nedavne posjete Bosni i Hercegovini vršitelja dužnosti pomoćnika tajnika za financije Sjedinjenih Američkih Država Anne Morris. Ona je upozorila domaće banke da poslujući s osobama koja su na “crnoj listi” rizikuju da i same budu sankcionirane. Najavila je i proširenje američke „crne liste“.

Mislim da je razumno očekivati još američkih sankcija za one koji podrivaju mir, stabilnost i teritorijalni integritet BiH.

Anna Morris, v. d. pomoćnika tajnika za financije SAD

Listu sankcija održava OFAC, kancelarija u sastavu američkog Ministarstva financija. Na njoj se nalazi više od 40 osoba i pravnih subjekata iz Bosne i Hercegovine. Ova lista prvi put je objavljena 2001. godine i od tada se redovno proširuje. Rijetki su slučajevi poput „Integrala“ da se neko skine sa ove liste.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno