Ponedjeljak, 7 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Teniske zvijezde kroz godine: Kako su rasle nagrade i sponzorski ugovori

Tenisači su prošli kroz značajne promjene od ere Björna Borga, Johna McEnroea, Martine Navratilove i Chris Evert do današnjeg dana, kada su na vrhu Novak Đoković, a donedavno Rafael Nadal i Roger Federer. Trenutno, Carlos Alcaraz preuzima njihovu ulogu kao nova zvijezda teniskog svijeta.

Od kasnih 1970-ih do ranih 1990-ih, prihodi tenisača i tenisačica bili su znatno manji u usporedbi s današnjim iznosima.

Na primjer, tijekom svoje karijere, koja je završila 1983. godine, Björn Borg je zaradio oko 3,6 milijuna dolara od nagrada. John McEnroe je prikupio oko 12,5 milijuna dolara tijekom svoje karijere. Slično su prošle i tenisačice Martina Navratilova i Chris Evert, koje su zaradile 21,6 milijuna i 8,9 milijuna dolara, redom.

Nagradni fondovi na najvećim turnirima također su bili znatno manji, piše Bankar. Na primjer, pobjednik Wimbledona 1980. godine, Björn Borg, osvojio je oko 20.000 funti. Iako je to bila značajna svota u to vrijeme, ona je znatno manja u usporedbi s današnjim nagradama.

Danas, tenisači ostvaruju znatno veće prihode. Novak Đoković, na primjer, zaradio je više od 182 milijuna dolara samo od nagrada, bez uključivanja prihoda od oglašavanja. Rafael Nadal slijedi s 134 milijuna dolara, dok je Roger Federer ostvario preko 130 milijuna dolara. Svježi umirovljenik Andy Murray također je ostvario značajan iznos od 62 milijuna dolara.

Zarada tenisača
Zarada tenisača
Gdje se najbolje vide razlike

Razlike u prihodima tenisača najbolje se uočavaju kroz nagradne fondove Grand Slam turnira, koji su znatno porasli. Na primjer, pobjednik Wimbledona 2024. osvojio je oko 2,7 milijuna funti. U usporedbi s time, nagrada za pobjednika Wimbledona 1980. godine iznosila je samo 20 tisuća funti za muškarce i 18 tisuća funti za žene.

I drugi značajni turniri prate isti trend, s ukupnim nagradnim fondovima koji se sada mjere u desecima milijuna dolara. Ovo predstavlja ogroman skok u odnosu na znatno manji iznos nagrada iz prošlih desetljeća.

Iako se kupovna moć novca promijenila s vremenom i inflacija igra svoju ulogu, razlika u nagradnim fondovima i dalje je značajna. Ovaj dramatičan porast u zaradi rezultat je rastuće popularnosti tenisa, sve većeg interesa sponzora i medija, te povećanih prihoda od televizijskih prava.

Tenisači poput Borga, Navratilove, Evert, King i McEnroea postavili su temelje profesionalnog tenisa, dok današnji sportaši uživaju u financijskim benefitima koje su omogućile globalizacija i komercijalizacija sporta, pokrenuti od strane tih pionira.

Žene u borbi za jednak nagradni fond

Tijekom 1970-ih, žene su, unatoč skromnim nagradnim fondovima i intenzivnoj konkurenciji, bile plaćene dvostruko manje nego muškarci na istim turnirima. Borba za jednakost u tenisu razvijala se kroz niz ključnih trenutaka tijekom desetljeća.

Ženski tenis započeo je simbolično s iznosom od 1 dolar. Taj iznos predstavlja ugovor koji je 1970. godine potpisalo prvih devet žena, poznatih kao Original 9, kako bi osnovale žensku profesionalnu turneju, prethodnicu WTA. Ovaj povijesni trenutak zabilježen je kultnom fotografijom na kojoj sve žene drže svoje novčanice od 1 dolara.

Danas, s brojnim turnirima koji nude jednaku visinu nagradnih fondova za muškarce i žene, te s velikim rekordima, nekoliko značajnih prekretnica ističe se kao pionirski trenuci…

Kris Evert – prva žena s velikom nagradom

Godine 1976. Kris Evert postala je prva žena koja je zaradila milijun dolara u tenisu.

Deset godina kasnije, Martina Navratilova postala je prva žena koja je premašila zaradu od 10 milijuna dolara, što je označilo početak niza značajnih postignuća za ovu 18-struku Grand Slam pobjednicu. Godine 1982., Navratilova je prva žena koja je u jednoj sezoni osvojila više od milijun dolara u nagradama, a 1984. postala je prva koja je premašila zaradu od dva milijuna dolara u jednoj sezoni. Danas, Serena Williams prednjači sa skoro 95 milijuna dolara samo od turnirskih nagrada, dok je njezina sestra Venus na drugom mjestu s 42 milijuna dolara.

Borba za ravnotežu u nagradnim fondovima u ženskom tenisu naposlijetku je donijela rezultate. Sada su nagradni fondovi za muškarce i žene izjednačeni na svim četiri Grand Slam turnira. Ova praksa ravnoteže u nagradama postepeno je uvedena i sada je standardna politika na svakom od ovih prestižnih turnira.

  1. Wimbledon – jednak nagradni fond od 2007.
  2. US Open – prvi Grand Slam turnir koji je uveo jednak nagradni fond, još 1973. godine.
  3. Australian Open – jednaki nagradni fond od 2001.
  4. Roland Garros (French Open) – jednak nagradni fond od 2007.
Zarada od reklamnih ugovora

Razlike u zaradi od reklamnih ugovora između tenisača prošlih i sadašnjih generacija možda su još izraženije nego one u nagradnim fondovima.

Tijekom razdoblja od 1970-ih do 1990-ih, ugovori o oglašavanju bili su mnogo manji u usporedbi s današnjim standardima. Björn Borg, primjerice, bio je među prvim velikim imenima u tenisu koji je potpisao značajne sponzorske ugovore s brendovima poput File i Donnaya. Ipak, ukupna vrijednost tih ugovora bila je relativno mala, procijenjena na nekoliko milijuna dolara tijekom njegove karijere.

Martina Navratilova i Chris Evert također su imale sponzorske ugovore, no oni su bili znatno manji u usporedbi s današnjim ugovorima. U to vrijeme, čak ni najistaknutiji tenisači nisu mogli računati na ugovore vrijedne više milijuna dolara. Na primjer, ugovori s brendovima poput Wilsona (za rekete) i Nikea, kao i Fila za Borga i McEnroea, imali su vrijednost u stotinama tisuća dolara godišnje, što je znatno manje od najskromnijih današnjih reklamnih ugovora.

Sponzorski ugovori sada čine ključni dio prihoda vrhunskih tenisača. Na primjer, Roger Federer je 2018. godine potpisao desetogodišnji ugovor s japanskim brendom Uniqlo vrijedan 300 milijuna dolara, što je samo jedan od mnogih ugovora koje ima. Ukupno, Federerova zarada od sponzorstava prelazi milijardu dolara, čime se svrstava među najbolje plaćene sportaše svih vremena.

Novak Đoković ima niz sponzorskih ugovora, uključujući one s brendovima poput Asicsa za tenisice i Lacostea za odjeću, koji mu godišnje donose desetke milijuna dolara. Rafael Nadal također uživa u dugoročnim ugovorima s poznatim markama poput Nikea i Babolata. S druge strane, Carlos Alcaraz, iako je još uvijek u ranoj fazi svoje karijere, već je osigurao značajne sponzorske ugovore s brendovima poput Nikea i Rolexa.

Kako je to danas?

Danas se ugovori s proizvođačima sportske opreme, uključujući rekete, tenisice i odjeću, često mjere u višemilijunskim iznosima. Ovi ugovori često dolaze s dodatnim bonusima za postignute uspjehe na turnirima, što dodatno povećava ukupnu zaradu tenisača.

Današnji tenisači ostvaruju značajne prihode ne samo kroz nagradne fondove, već i zahvaljujući vrlo unosnim sponzorskim ugovorima. Oni su postali daleko vredniji nego u prošlosti. Ovaj trend odražava rastući globalni značaj tenisa i sve veću komercijalizaciju sportskih zvijezda. Dok su pioniri poput Borga, McEnroea, Kinga, Everta i Navratilove postavili temelje sponzorstva u tenisu, moderni igrači poput Federera, Đokovića i Nadala uživaju financijske koristi koje nadmašuju ono što je bilo moguće prije nekoliko desetljeća.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno