Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Porsche SE u minusu gotovo milijardu eura

Njemački holding Porsche SE izvijestio je u srijedu o neto gubitku od 923 milijuna eura (1,08 milijardi dolara) u prvom tromjesečju, ponajviše zbog velikog otpisa vrijednosti svog udjela u Volkswagen grupi.

Kompanija sa sjedištem u Stuttgartu ipak je zabilježila blago smanjenje gubitka u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada je minus iznosio 1,08 milijardi eura.

Porsche SE, holding pod kontrolom obitelji Porsche i Piech, izvršio je otpis svog udjela u Volkswagen grupi u vrijednosti od 1,3 milijarde eura.

Istodobno, i Volkswagen, najveći europski proizvođač automobila, kao i proizvođač sportskih automobila Porsche, suočavaju se s izazovnim tržišnim uvjetima i velikim promjenama u automobilskoj industriji.

Izvršni direktor Porsche SE-a Hans Dieter Pötsch istaknuo je da je kompanija, unatoč pritiscima, ostvarila pozitivne rezultate na konsolidiranoj osnovi prilagođenoj otpisima te dodatno ojačala svoju financijsku strukturu.

„Početak fiskalne godine u skladu je s našim očekivanjima“, rekao je Pötsch. Dodao je da poslovni modeli koji su godinama uspješno podržavali ključna ulaganja sada zahtijevaju prilagodbu kako bi se dugoročno očuvala konkurentnost i profitabilnost.

Konsolidirana dobit, prilagođena amortizaciji i umanjenju vrijednosti, pala je za nešto više od 20 posto te je u prvom tromjesečju iznosila 382 milijuna eura.

Neto dug kompanije dosegnuo je 5,15 milijardi eura, što predstavlja blagi rast u odnosu na 5,10 milijardi eura zabilježenih krajem prošle godine.

Unatoč izazovima, Porsche SE zadržao je svoje godišnje projekcije te i dalje očekuje prilagođenu konsolidiranu dobit između 1,5 i 3,5 milijardi eura, dok bi neto dug do kraja godine trebao biti u rasponu od 4,7 do 5,2 milijarde eura.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno