Kineski proizvođač električnih vozila BYD zabilježio je prvi kvartalni pad dobiti u više od tri godine, pod pritiskom usporavanja domaće prodaje i strožeg vladinog nadzora nad cjenovnim ratovima u industriji.
Neto dobit u drugom tromjesečju pala je gotovo 30%, na 6,36 milijardi juana, unatoč rastu prihoda od 14% na 200,9 milijardi juana. Ipak, u prvoj polovici 2025. godine neto dobit BYD-a porasla je za 13,8% na 15,5 milijardi juana, dok su prihodi skočili za 23,3% na 371,3 milijarde juana.
Tvrtka je prodala 2,5 milijuna vozila u prvih sedam mjeseci godine, ali taj rezultat zaostaje za ciljem od 5,5 milijuna jedinica do kraja godine. Srpanj je donio treći uzastopni mjesečni pad prodaje i prvi pad proizvodnje u 17 mjeseci.
Slabost na domaćem tržištu BYD je djelomično nadoknadio povećanjem isporuka u Europu i jugoistočnu Aziju. No, marže su pod pritiskom nakon što je vlada pozvala proizvođače da obustave agresivne popuste. Uz to, deficit obrtnog kapitala narastao je na 122,7 milijardi juana, a omjer duga i imovine neznatno je porastao na 71,1%.


