Srijeda, 8 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kriptovalute podložne zlouporabama: kako pratiti kretanje digitalnog novca

Otkako su se pojavile, kriptovalute neprestano izazivaju kontroverze i polemike u javnosti. Bankrot FTX burze, najveće za trgovanje kriptovalutama, izaziva dodatnu euforiju kako među investitorima tako i kod trgovaca.

Osnivač te burze Sam Bankman-Fried uhićen je i optužen za jednu od najvećih financijskih prijevara u američkoj povijesti. Istovremeno, vlasti Južne Koreje vjeruju da se kriptobjegunac Do Kwon, optužen za štetu od 40 milijardi dolara, nalazi u Srbiji. Europska središnja banka, pak, tvrdi da se cijelo tržište koristi za ilegalne aktivnosti.

Sa 69.000 dolara za jedan coin u studenom prošle godine, vrijednost bitcoina godinu dana kasnije je četiri puta manja. I nije to ni prva ni posljednja turbulencija na tržištu kriptovaluta. Kada će propasti, pitanje je vremena za ECB.

Jedna od najmoćnijih financijskih institucija na svijetu skreće pozornost na zlouporabe.

Upozorenja ECB-a vezano za kriptovalute

Prave bitcoin transakcije su glomazne, spore i skupe. Bitcoin se nikada nije u značajnijoj mjeri koristio za pravne transakcije u stvarnom svijetu. To je leglo nezakonitih transakcija koje ugrožavaju reputaciju svake banke koja se uključi u taj sektor“, navodi ECB.

Ugled kriptovaluta dodatno je pao zbog propasti najveće digitalne mjenjačnice. Fokus javnosti pojačan je smrću dvojice milijardera čija se smrt – bez dokaza – povezuje s pranjem pravog novca putem digitalnog novca. Zašto su kriptovalute podložne zlouporabi?

Kao i s tradicionalnim novcem, možete ga koristiti u najbolje i najgore svrhe. Ono što to omogućuje je praktički ta pseudoanonimnost, kriptovalute možete slati ljudima gotovo bez traga, odnosno puno je jednostavnije sakriti trag kretanja novca ako to radite s kriptovalutama, nego putem tradicionalnih financijskih institucija”, kaže Marko Živković iz ECD-a.

Praćenje kretanja digitalnog novca, kažu stručnjaci, ovisi o regulativi. U Srbiji je, na primjer, na snazi ​​Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma koji Narodnoj banci Srbije omogućuje nadzor nad osobama koje posluju s virtualnim valutama. Nitko nije dobio dozvolu za to prema zakonu.

U ovom trenutku završavaju se upravni postupci kako bi samo oni koji dobiju odgovarajuću dozvolu mogli nastaviti s poslovanjem. Također treba napomenuti da je neovlašteno pružanje usluga, odnosno bez dopuštenja nadležnog tijela, kazneno djelo prema Kaznenom zakonu, pa NBS može podnijeti kaznenu prijavu”, kaže Nataša Katanić, savjetnica za normativne poslove u Uprava za zakonodavstvo i pravne poslove NBS.

Oni, pak, nemaju precizne podatke o tome tko i kako trguje kriptovalutama. Oko 200.000 građana Srbije posjeduje barem nešto digitalnog novca.

Izvor: rts / bankar.me

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno