Petak, 17 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Milano – grad u rukama milijardera

Prošli tjedan pisali smo o problemima mještana francuskog ljetovališta Saint Tropez sa superbogatašima. Čini se, međutim, da oni nisu jedini grad u Europi koji se suočava sa sličnom situacijom. Veći gradovi također su ‘ugroženi’.

Talijanski Milano, koji je postao meka za milijardere i bankare koji su se nakon Brexita počeli seliti u Europu, svojedobno je radio na imidžu grada kao poželjnog za superbogate. Sada im se to obija o glavu.

Iako bogati stanovnici donose velike porezne prihode i otvaraju radna mjesta, oni također doprinose višim životnim troškovima i povećavaju jaz između grada i ostatka Italije. Cijene nekretnina u Milanu sada su znatno više nego drugdje u zemlji. Najam stanova za trećinu skuplji je nego u Rimu.

Milano, “flat tax” i sretni milijarderi

Osim bankara, koji su se u grad doselili zbog Brexita, bogate strance privukle su izdašne porezne olakšice. Gradonačelnik Giuseppe Sala, jedan od arhitekata ‘luksuznog’ Milana, rekao je da su mjere bile uspješne u privlačenju novih stanovnika, što je dobro za gradsko gospodarstvo. Ali da postoje problemi koje treba riješiti.

Ponekad milijarderi ne žive ideju zajednice”, rekao je Sala u intervjuu za Bloomberg. ‘Sretni su ovdje. Žive u vrlo živom, jednostavnom i malom gradu. Ali voljeli bismo vidjeti i dobiti nešto zauzvrat’, kaže sada Sala.

Milijardere je u njegov grad privukla jedinstvena stopa poreza na dohodak i velike mogućnosti smanjenja porezne osnovice koje nudi ‘flat tax’. Populacija je u posljednjih sedam godina porasla za četiri posto, a u samom gradu danas živi oko 1,4 milijuna ljudi. Među njima je veliki broj onih koji su, za standarde prosječnog Talijana, vrlo bogati.

Posljedice

Novi stanovnici Milana većinom su Talijani koji su ranije zbog posla živjeli u inozemstvu, Nijemci, Francuzi te ljudi s Bliskog istoka i Južne Amerike. Oni su često viši menadžeri koji osnivaju operacije u Milanu za poslovanje diljem Italije i EU ili upravljaju bogatstvom bogatih obitelji.

A posljedice su velike. Stanovništvo grada nema velike koristi od milijardera, a cijene nekretnina su u posljednjih pet godina skočile 43 posto. Zbog toga je mnogima postalo nemoguće kupiti stan. Prosječna cijena najma stana u centru grada je oko 500 eura po četvornom metru, a prodaju se po cijenama koje sežu i do 16.000 eura po kvadratu.

Studenti i radnici posebno su pogođeni poskupljenjima u Milanu i prosvjeduju već mjesecima. Rastući troškovi također utječu na komunalije jer je sve teže pronaći kvalificiranu radnu snagu.

Nejednakost u Milanu raste, rastu prosječni prihodi, ali i broj onih koji ne mogu pokriti svoje troškove.

Izvor: bonitet

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno