Petak, 4 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

SAD prdlaže stvaranje strateške nacionalne rezerve bitcoina

SAD bi mogle u budućnosti, uz postojeću klasičnu nacionalnu riznicu, imati i stratešku zalihu kriptovaluta, primarno bitcoina.

Ovo je prijedlog republikanske senatorice iz Wyominga, Cynthije Lummis, koji je predstavljen krajem prošloga mjeseca. Ona je inače velika zagovornica kriptovaluta. Njezin zakonodavni prijedlog kaže da bi SAD trebale imati stratešku rezervu bitcoina. Otprilike kao što to čini srednjoamerička država Salvador.

U prijedlogu stoji i plan osnivanja “decentralizirane mreže sigurnih bitcoin trezora”, kojima bi upravljala Riznica, a savezna bi vlada bila u obvezi kupovati bitcoine i dodavati ih u svoju stratešku rezervu, sve dok se tamo ne nađe – čak 5% ukupne svjetske ponude bitcoina. Odnosno okruglo jedan milijun BTC-a. Bio bi to, prema riječima pregledateljice, hrabar korak kojim bi se osigurala budućnost za nove generacije i financijska stabilnost zemlje.

Kupovina bitcoina predstavljala bi dodatnu diverzifikaciju nacionalne imovine SAD-a. Povećanje financijske otpornosti, te bi pozicionirala zemlju kao predvodnika u financijskim inovacijama, stoji u prijedlogu zakona, dovitljivo nazvanoga “Boosting Innovation, Technology, and Competitiveness through Optimized Investment Nationwide Act of 2024”, ili skraćeno “BITCOIN Act of 2024”.

Kupnja i držanje bitcoina do 20 godina

Predviđa se da bi kupnja bitcoina podrazumijevala i njegovo držanje na razdoblje od najmanje 20 godina. Tijekom kojih se kriptoimovina ne bi smjela prodavati, mijenjati ili na bilo koji način otuđiti iz riznice.

Otkako je, 31. srpnja, prijedlog predstavljen u Senatu, senatorice i senatori obiju stranaka, kao i oni nezavisni, već su dobili više od 2.200 pisama podrške. Oni koji podržavaju takav prijedlog i kriptovalute općenito kažu da je to jasan signal da ideja ima podršku u javnosti. Sa svih strana političkog spektra, piše Bug.

Ipak, treba imati na umu da je riječ o prijedlogu iz redova stranke koja trenutačno nema većinu u Senatu. Nije sasvim izgledno da će se o njemu uopće i raspravljati, a kamoli da će biti i prihvaćen. Dobije li nekim slučajem priča o ovom prijedlogu pozitivan rasplet, bio bi to događaj bez presedana, s ogromnim utjecajem na svjetsko kritpotržište.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno