Utorak, 3 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Tehnološki divovi neće lako napustiti Irsku

Donald Trump zatresao je svjetsko gospodarstvo i tržišta kapitala najavama da će uvesti carine ne samo Kini nego i Europi pa i drugim zemljama poput Meksika. Nada se da će tako, među ostalim, vratiti proizvodnju na tlo SAD-a iz zemalja koje bi bile obuhvaćene tim carinama. Irska je jedna od zemalja u koju su tehnološki giganti poput Applea, Googlea ili Microsofta ulagali jako puno.

Ondje su ostali i unatoč visokim kaznama Europske komisije kao i promjenama u irskoj ekonomiji. A to su, primjerice, cijene nekretnina i najmovi. Dapače, početkom ovog mjeseca Microsoft je idodao 550 radnih mjesta u Irskoj za istraživanje i razvoj. Google je s druge strane otpustio 240 radnika početkom godine, ali to je bilo manje od očekivanog. Apple-u je na sudu presuđeno da mora platiti Irskoj 13 milijardi eura zaostalog poreza, ali nije otišao, u tom je slučaju u prekršaju bila i sama Irska.

Obrazovni klaster

Prof. Stephen Kinsella, savjetnik irskog premijera Simona Harrisa, rekao je u kolovozu kako bi irska ekonomija bila praktički uništena kada bi tehnološke kompanije odlučile otići iz njegove zemlje.

Tehnološke kompanije stvaraju vrijednost proizvodnjom hardvera i proizvodnjom softvera. Hardver se uglavnom proizvodi u Kini pa bi se moglo dogoditi da jedan dio te proizvodnje bude premješten negdje drugdje. Ili će se, pak na neki način tamo zadržati. Ali, u Irskoj nema proizvodnje hardvera, već je tamo proizvodnja softvera. Kaže da je u Irskoj već stvoren i klaster s obrazovnim institucijama poput poznatog Trinity Collegea.

Proizvodnja u Kini jedan je od paradoksa američko-kineskih odnosa prema kojem SAD uvozi iz Kine visoku tehnologiju. Uključujući i onu američkih kompanija koja se tamo proizvodi. S druge strane izvozi u Kinu poljoprivredne proizvode. Po meni je malo vjerojatno da se ta hardverska proizvodnja vrati u Ameriku. Trump ili nedovoljno zna ili ne želi znati da globalizacija ima puno dublje korijene nego što on misli – kaže prof. Novotny, prenosi Večernji List.

Značajna ulaganja u Europu

Velike su tehnološke kompanije u zemljama poput Irske i uložile su jako puno u stvaranje svojih centara. Stoga i s te strane njihov odlazak ne bi bio laka odluka.

Najvjerojatnije će tamo i ostati takvi centri. Znam nekoliko ljudi koji rade za kompaniju Salesforce, koja u Irskoj ima takav centar za Europu. Taj je centar nadležan za prodaju njihovih rješenja u Europi i vjerujem da će i dalje ostati tako, ionako je riječ o mjestima koja su više okrenuta prema tržištu i prodaji – pojašnjava prof. Novotny. Ti tehnološki giganti, iako često pogođeni i ogromnim kaznama Europske komisije, nisu se odlučili na odlazak.

Uzmimo ovako, VW ima jeftinije automobile, u Golf se sve manje i vjeruje. Ovo ne smeta Mercedesu i Porscheu jer oni mogu podići cijenu za vrijednost te eventualne carine a da njihovim kupcima to ne smeta, jer su se naviknuli na njihovu višu cijenu. Tako je i sa softverskim rješenjima, nitko neće zaustaviti kupnju od Microsofta ako on podigne cijenu za, recimo, 20 posto. Appleovi su uređaji dvostruko ili trostruko skuplji od kineskih uređaja, u ekonomiji to nazivamo cjenovno neelastičnom potražnjom, koliko god podižete cijenu, nitko na to ne reagira, jer su se korisnici naviknuli na tu kvalitetu i plaćaju je. Jeftiniji su proizvodi ti koji su cjenovno osjetljivi, potrošači tih proizvoda uvođenjem carina smanjit će svoju potrošnju – rekao nam je prof. Novotny

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno