Petak, 4 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

BEUC pokušava zaštititi gamere od pretjerane potrošnje

Europska organizacija za zaštitu potrošača (BEUC) podnijela je pritužbu u četvrtak u ime potrošačkih grupa u 17 zemalja. Naveli su “nepoštene prakse” i kršenje zaštite potrošača s vezi s kupovinama unutar popularnih videoigara i aplikacija. Popularne videoigre koje se igraju na mobilnim uređajima i drugim platformama su posebno istaknute u pritužbi. Među njima su Epic Gamesov “Fortnite”, Supercellov “Clash of Clans”, Microsoftov “Minecraft” i EA Sports FC 24.

Potrošači, prema BEUC-u, “pretjerano troše” u igrama jer nisu u mogućnosti dovoljno jasno vidjeti stvarne troškove. A situacija je, kažu, još gora kod maloljetnih igrača koji u prosjeku troše 39 € mjesečno na kupovine unutar videoigara, prenosi Poslovni Puls.

“Online svijet donosi nove izazove za zaštitu potrošača i ne bi trebao biti mjesto gdje tvrtke omekšavaju pravila kako bi povećale profite,” rekao je Agustín Reyna, glavni direktor BEUC-a.

“Članovi BEUC-a identificirali su brojne slučajeve gdje su igrači zavedeni da troše novac. Regulatori moraju reagirati i jasno dati do znanja da, iako je svijet igara virtualan, mora poštivati pravila stvarnog svijeta. Igrači ne bi trebali imati kalkulator svaki put kada žele donijeti informiranu odluku o tome koliko žele potrošiti. Novac koji troše trebao bi biti prikazan u stvarnom novcu, a obmanjujuće prakse moraju biti zaustavljene. Danas, premium valute unutar igara namjerno varaju potrošače i posebno pogađaju djecu. Tvrtke su itekako svjesne ranjivosti djece i koriste trikove kako bi navukle mlade potrošače da troše više.”

Video Games Europe, grupa koja predstavlja velike izdavače videoigara u Europi, odbacila je ove tvrdnje:

“Kupnja valuta unutar igara je ustaljena praksa i dobro razumljiva igračima. Naši članovi uvijek poštuju europske zakone o zaštiti potrošača u načinu na koji nude te kupnje,” stoji u njihovoj izjavi.

“Naša industrija nudi širok raspon igara koje igračima omogućuju pristup ogromnom broju žanrova i inovativnim novim iskustvima na različitim platformama. Igrači mogu iskusiti cijele igre bez trošenja novca, što im daje priliku da isprobaju igre bez početnih troškova ili obaveza. Video Games Europe i njegovi članovi podržavaju i promiču poštene i transparentne principe za kupovinu sadržaja unutar igara, uključujući valute unutar videoigara. PEGI Kodeks ponašanja zahtijeva od developera da navedi stvarni trošak kupovine na jasan i nedvosmislen način”.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno