Utorak, 3 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

CERN i Rusija: Dugo partnerstvo na rubu kraja

Više desetljeća suradnje između Rusije i Europske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi bliži se kraju. Ova suradnja opstala je čak i tijekom Hladnog rata. Beate Heinemann, direktorica odjela za fiziku čestica u njemačkom istraživačkom centru DESY, izjavila je da će povlačenje Rusije imati brojne negativne posljedice za znanstvena istraživanja.

Iako prekid suradnje ne znači da će neka istraživanja postati potpuno nemoguća, ona će postati teža i sporija. Znanstvenici će se suočiti s značajnim kašnjenjima u realizaciji svojih projekata. CERN, osnovan 1954. godine na vrhuncu Hladnog rata, postao je jedna od najvažnijih istraživačkih institucija za fiziku čestica. Danas je dom najsnažnijem ubrzivaču čestica na svijetu.

Više tisuća znanstvenika iz različitih dijelova svijeta radi na projektima u CERN-u. Oko 1000 ruskih znanstvenika bilo je uključeno u različite aspekte istraživanja. Joachim Mnich, direktor istraživanja u CERN-u, naglasio je važnost ruskih znanstvenika koji su doprinijeli prijenosu svoje stručnosti. Sada se čini da takva suradnja više nije moguća zbog trenutnih političkih tenzija.

Markus Klute, voditelj Instituta za eksperimentalnu fiziku čestica na Institutu za tehnologiju (KIT) u Karlsruheu, smatra da je prekid suradnje velika šteta. Znanstvenici iz CERN-a i Rusije radili su zajedno u miroljubivom okruženju, potaknuti zajedničkom znanstvenom znatiželjom. Ipak, situacija se drastično promijenila u posljednjih nekoliko godina, piše Zimo Dnevnik.

CERN je u lipnju 2022. godine donio odluku o prekidu svih sporazuma o suradnji s Rusijom i Bjelorusijom. Ova odluka proizašla je iz ratnih sukoba u Ukrajini. Petogodišnji sporazum s Bjelorusijom istekao je 27. lipnja, dok s Rusijom istječe 30. studenoga.

Odlazak ruskih znanstvenika imat će ozbiljne posljedice za projekte u CERN-u, posebno za eksperimente na Velikom hadronskom sudaraču (LHC). Rusija je činila 4,5 posto proračuna tih eksperimenata i godišnje je pridonosila 2,3 milijuna švicarskih franaka. Ova situacija može značajno usporiti napredak u važnim znanstvenim istraživanjima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno