Utorak, 23 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Druga strana preopterećenosti uposlenika

Često čujemo (a možda i proživljavamo) opravdane primjedbe na račun preopterećenosti uposlenika – stvarna potreba za smanjenjem operativnih troškova, a ponekad i pretjerana želja za profitom, dovodi do neproporcionalnog gomilanja posla na mali broj uposlenika.

“Uraditi više s manje resursa” već je duže vrijeme mantra vlasničko-managerske strukture, i koliko god bila shvatljiva s ekonomskog aspekta, ponekad ide u krajnost koja izaziva suprotne efekte – burnout uposlenika, odlazak najboljih ljudi, a zatim i pad produktivnosti (iako je konačna namjera bila upravo suprotna – povećanje produktivnosti).

Međutim, postoji i druga strana priče: nerijetko se na preopterećenost žale uposlenici koji se nisu potrudili da steknu neke osnovne vještine koje su im potrebne da budu produktivni. Zanimljiv post o tome na LinkedIn-u postavio je Dalibor Šumiga, specialist Behaviouralnog marketinga i osnivač agencije Promosapiens, čije osnovne teze prenosimo u nastavku. Šumiga kaže da se uposlenici često žale na pretrpanost poslom, a nisu naučili neke osnovne vještine:

  • Tipkanje sa 10 prstiju bez gledanja u tastaturu

Ova vještina uštedi mnogo vremena i čini nas produktivnijim. Posebno je neproduktivno, tvrdi Šumiga, ako za poslovnu komunikaciju koristimo različite messengere i očekujemo da ćemo tipkanjem s dva palca stići obaviti svoje zadatke do kraja radnog vremena

  • Time boxing – dodjeljivanje odgovarajućeg vremena zadacima

Ako zadatke samo stavimo na to-do listu, a ne odredimo vrijeme potrebno za njihovo izvršenje, teško ćemo biti efektivni i efikasni. Zadatke bi trebalo staviti u kalendar i vidjeti da li je izvodivo da budu završeni u predviđenom vremenu

  • Osnovne Excel vještine

Postoje (novi) uposlenici koji ne znaju ni osnovne vještine rada u Excelu. Ekstremni primjer je računanje na ručnom kalkulatoru i upisivanje rezultata u Excel tabelu, ili čak u tabelu u Wordu. Manje ekstreman, ali validan, primjer je nepoznavanje uvjetog formatiranja koje štedi mnogo vremena.

Situacija s preopterećenosti uposlenika je rijetko crno-bijela, i često je posljedica kombinacije različitih faktora. Međutim, ako ne znamo rasporediti svoje vrijeme, i nismo naučili osnovne vještine da olakšamo sebi život i postanemo produktivnjiji, najčešće smo sami krivi što smo preopterećeni.

Autor: uredništvo Financa.ba

Prilikom preuzimanja ovog članka obvezno navesti financa.ba kao izvor i poveznicu (link) na članak.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno