Četvrtak, 25 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Hoće li mjere Europske unije osiromašiti građane?

‘Neke od mjera koje su europske vlade poduzele kako bi smanjile troškove električne energije mogu se opisati kao Ponzijeva shema’, ustvrdio je Dan Brouillette, nekadašnji ministar energetike u Trumpovoj administraciji
‘Jedna od najlakših političkih poluga, ako hoćete, jest da možete usvojiti zakon, prisvojiti novac i dati ga građanima da plate račune za struju’, rekao je Brouillette novinaru Hadleyju Gambleu za CNBC na konferenciji Gastech u Milanu u ponedjeljak,javlja tportal.

Brouillette je upozorio na ‘inflatorni učinak’ takvih mjera, a potvrdno je odgovorio na pitanje podsjećaju li te politike na Ponzijevu shemu (vrsta financijske prijevare obećava ulagačima abnormalno visoke povrate u kratkom vremenu, op.a.). ‘To ublažava trenutnu bol zbog nemogućnosti plaćanja računa za struju, ali novac se samo vrti u krug… Jednostavno ide od potrošača do elektrodistribucije. To nije dugoročno rješenje’, ustvrdio je.

Cijene plina u Europi skočile su za 30 posto u ponedjeljak nakon što je Rusija objavila da će njezini glavni plinovodi ostati zatvoreni neodređeno vrijeme. Europa je posljednjih mjeseci pretrpjela nagli pad izvoza plina iz Rusije, inače njezina najvećeg dobavljača.

Bivši američki ministar energetike rekao je da potrošači mogu očekivati ​​više cijene energije u bliskoj budućnosti. ‘Tržišta nafte diljem svijeta su vrlo tijesna, a sve će se više nafte koristiti za grijanje i druge svrhe kako se približava zima’, rekao je Brouillette te dodao da scenariji za energetske pritiske postaju realniji dok se Saudijska Arabija ‘poigrava’ smanjenjem proizvodnje nafte. Ranije se govorilo da Saudijska Arabija kupuje jeftinu rusku naftu i potom je preprodaje Europi po višim cijenama.

‘Proizvesti više’

Odgovor za ublažavanje nestašice je ‘proizvesti više’, rekao je Brouillette. ‘Ako možemo proizvoditi više, stvoriti više razvoja infrastrukture u Sjedinjenim Državama, u Europi – to je konačni odgovor na pitanja’, istaknuo je te dodao da je važno da se Sjedinjene Države vrate na razinu proizvodnje prije pandemije.

‘Još uvijek nam nedostaje otprilike milijun i pol barela dnevno u odnosu na ono što smo proizvodili prije samo dvije i pol, tri godine. Stoga mislim da je vrlo važno vratiti se na taj broj’, ustvrdio je bivši ministar energetike.

Joseph McMonigle, glavni tajnik Međunarodnog energetskog foruma, također je rekao da ponuda nafte još uvijek zaostaje za potražnjom. ‘Mnogi ljudi misle da jaz između ponude i potražnje ovisi o OPEC-u ili OPEC-u+, ali polovica toga još uvijek dolazi od američkih proizvođača’, rekao je u ponedjeljak za CNBC-jevu emisiju ‘Capital Connection’.

Brouillette čudnim smatra zahtjev Bidenove administracije da se potakne proizvođače nafte u SAD-u da zaustave izvoz i daju prednost američkim potrošačima. Naime američka ministrica energetike Jennifer Granholm nedavno je poslala pismo u kojem poziva američke rafinerije da ograniče izvoz i da umjesto toga rade na zalihama. Brouillette smatra da je takav potez ‘nemoguć’ jer se trguje višom trenutnom cijenom robe od njezina terminskog ugovora. To, prema njegovim riječima, znači da proizvođači imaju više poticaja plasirati svoj proizvod na tržište.

 

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno