Petak, 29 ožujka, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Hoće li zabrana ruskih dijamanata biti učinkovita?

Zemlje u bloku G7 žele mogućnost da uđu u trag dragom kamenju kako bi blokirale ruski izvoz u pokušaju priljeva novca u rusku ratnu škrinju.

Ali koliko će te sheme biti učinkovite i može li doći do neželjenih posljedica?

Koliko je važan ruski izvoz dijamanata?

Ruska trgovina dijamantima, vrijedna oko 4 milijarde dolara godišnje, čini mali udio u ukupnom izvozu. Prije invazije na Ukrajinu, ukupni ruski izvoz dosegao je 489,8 milijardi dolara u 2021., prema središnjoj banci, od čega su nafta i plin činili 240,7 milijardi dolara.

Ipak, Rusija je najveći svjetski izvoznik dijamanata po količini, a slijede je afričke zemlje.

Državna tvrtka pod nazivom Alrosa dominira ruskim rudarenjem dijamanata – i iskopala je gotovo trećinu svjetskih dijamanata 2021. godine. Prema Hansu Merketu, istraživaču iz Međunarodne službe za informacije o miru, dobit Alrose doista se slijeva u ratnu škrinju Kremlja. Ali nije ni blizu tako važna kao nafta i plin.

Zašto G7 želi pratiti ruske dijamante?

Zapadne zemlje žele prekinuti ovaj dotok prihoda kao jedan od načina da se omete ruski rat. Međutim, svjetska trgovina dijamantima složena je i nedostaje joj transparentnosti. Dijamanti mogu promijeniti vlasnika 20 do 30 puta između rudnika i tržišta, rekao je g. Merket.

Obično drago kamenje prolazi kroz glavna globalna središta: Antwerpen, Dubai, Mumbai i Ramat Gan, koji je blizu Tel Aviva. Trgovci ocjenjuju kamenje prema karatu (težini), boji, čistoći i rezu – pri čemu različiti trgovci traže različite atribute. Zatim uzmu preostalo drago kamenje, pomiješaju ga i prodaju dalje – i proces se ponavlja.

Trgovci i tvrtke ljubomorno čuvaju odakle nabavljaju svoje dijamante – to je njihov “tajni umak”. Ali, ukoliko se udruže, glavni igrači u industriji mogli bi ograničiti trgovinu ruskim dijamantima.

Tobias Kormind, izvršni direktor online draguljarnice 77 Diamonds

Kako bi se mogao ograničiti protok ruskih dijamanata?

SAD je već uvela sankcije kako bi pokušala zabraniti ruski izvoz dijamanata, piše BBC. Međutim, ovdje postoji “ogromna rupa”, rekao je Kormind. Ograničenja se odnose na neobrađene dijamante – ali nakon što su brušeni i polirani, zemlja podrijetla više nije važna.

Ljudi u zemljama G7 kupuju oko 70% svjetskih dijamanata – tako da bi, ako se dijamantima može ući u trag, zabrana G7 mogla imati učinka, rekao je Merket. Međutim, zabrana G7 značila bi da će dijamanti vjerojatno krenuti na druga tržišta u Kini i Indiji, rekao je Kormind. Praćenje dijamanata olakšalo bi ograničavanje tog protoka.

Kako se dijamantima može ući u trag?

Već postoji shema kojom se pokušava ograničiti “krvave dijamante” koji se koriste za raspirivanje sukoba. Nazvano je to Kimberley proces, gdje države potvrđuju da su dijamanti “bez sukoba”. Međutim, to ne dopušta praćenje zemlje porijekla dijamanata.

Najjednostavniji način ulaženja u trag dijamantima bio da se ovaj proces proširi na dokumentaciju o tome odakle kamenje dolazi. Postoje i tehnologije koje obilježavaju kamenje, a razvija se i jedna koja ih može skenirati kako bi se provjerilo njihovo zemljopisno podrijetlo.

Hans Merket, istraživač iz Međunarodne službe za informacije o miru

Kakve bi posljedice imala zabrana?

Većina ruskih dijamanata završi u Indiji, gdje se u Suratu nalazi veliki centar za brušenje i poliranje. Manje tvrtke s dijamantima u gradu već su pretrpjele štetu, djelomično je to zbog američke zabrane.

U Africi su lokalne rudarske operacije imale koristi nakon što su američke sankcije pogodile ruski izvoz. Međutim, mnogi afrički proizvođači rudarstva nisu spremni uključiti se u shemu praćenja, rekao je Merket.

U Angoli, ruska Alrosa ima značajan udio u rudarstvu, a pooštravanje sankcija moglo bi pogoditi lokalne tvrtke.

U Europi za praćenje mora biti “nepropusno, znanstveno i međunarodno”, rekao je Tom Neys, voditelj odnosa s medijima u Antwerpenskom svjetskom centru za dijamante. U suprotnom, Europa riskira gubitak od 40 milijardi dolara godišnje. I to u trgovini s mjestima koja nemaju okvire za borbu protiv pranja novca i terorizma, rekao je.

Dodao je da britanske sankcije neće imati utjecaja na prodaju ruskih dijamanata jer Velika Britanija predstavlja manje od 1% globalne trgovine dijamantima. Glasnogovornik britanske vlade rekao je da će surađivati s ključnim partnerima kako bi pomogli u ograničavanju ruske trgovine dijamantima.

Kupci ruskih dijamanata
Kupci ruskih dijamanata

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno