Četvrtak, 25 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Huawei prijavio najveći pad dobiti ikada

Huawei je izvijestio o najvećem zabilježenom godišnjem padu dobiti. Američke sankcije i dalje pogađaju njihovo poslovanje, a stroge kontrole pandemije u Kini opterećuju tvrtku.

Iz ovog kineskog telekomunikacijskog diva rekli su da je neto dobit za 2022. iznosila ukupno 35,6 milijardi juana (5,18 milijardi dolara). To je pad od 69% na godišnjoj razini. Prema izračunima CNBC-a, više je to od godišnjeg pada od 54% zabilježenog u 2011.

Međutim, 2021. tvrtka je ostvarila veliki porast dobiti nakon što je svoj brand Honor prodala konzorciju kupaca. To je usporedbu s 2022. učinilo prilično velikom. Huawei je također, kao razloge za pad dobiti, naveo rastuće cijene robe, stroge kontrole pandemije u Kini prošle godine i porast potrošnje za istraživanje i razvoj.

U 2022. izazovno vanjsko okruženje i netržišni čimbenici nastavili su utjecati na Huaweijeve operacije. Usred ove oluje, nastavili smo se utrkivati prema naprijed, čineći sve što je u našoj moći da održimo kontinuitet poslovanja i služimo našim klijentima.

Eric Xu, rotirajući predsjednik Huaweija

Iz Huaweija su rekli da su prihodi porasli za 0,9% na 642,3 milijarde juana u 2022. To se dogodilo jer je tvrtka stabilizirala svoje poslovanje nakon pada prodaje od više od 28% u 2021. Tvrtka sa sjedištem u Shenzhenu u Kini nakon nekoliko teških godina u kojima su ih kočile američke sankcije nastojala je diversificirati svoje poslovanje u nova područja. Uključujući računalstvo u oblaku (cloud) i automobilsku industriju.

Isključenje iz američke tehnologije

Tijekom 2019. i 2020. kineski tehnološki div bio je odsječen od ključne američke tehnologije, kao što je Googleov operativni sustav Android i komponenti koje su im bile potrebne, poput poluvodiča. Huawei, koji je nekoć bio broj jedan u svijetu, značajno je to osjetio na svome poslovanju pametnim telefonima. Huaweijevo poslovanje s potrošačima, u kojem se nalazi njegova jedinica za pametne telefone, palo je za više od 11% na 214,5 milijardi juana u 2022., što je značajno manji pad nego 2021.

Huawei je nastavio s lansiranjem raznih uređaja – od pametnih telefona do pametnih satova. No tvrtka se bori s prodajom uređaja izvan Kine jer ne može koristiti operativni sustav Android. Huawei je lansirao vlastiti operativni sustav, HarmonyOS, za koji kaže da je, krajem 2022., instaliran na 330 milijuna uređaja. Što je 113% više u odnosu na prethodnu godinu. Ali taj operativni sustav nije uspio steći popularnost izvan Kine.

Huaweijevo poslovanje s operaterima, koje uključuje opremu koju prodaje telekomunikacijskim tvrtkama, ostvarilo je 284 milijarde juana prihoda. Što je porast od 0,9% na godišnjoj razini, u usporedbi s padom 2021. SAD je posljednjih nekoliko godina pozivao zemlje da zabrane Huaweiju pristup 5G mrežama sljedeće generacije. Zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva to su već učinile, dok Njemačka navodno razmatra zabranu neke Huawei opreme u svojim 5G mrežama.

Nova područja

Uz izazove u poslovanju operatera i potrošača, Huawei je nastojao diversificirati tvrtku u nova područja. Huaweijevo poslovanje koje uključuje neke od njegovih prihoda od računalstva u oblaku poraslo je 30% na godišnjoj razini – na 133,2 milijarde juana.

Huawei je, u pokušaju da pomogne tvrtkama digitalizirati svoje poslovanje, nastojao svoje proizvode, uključujući računalstvo u oblaku, prenijeti na specifične industrije kao što su financije i rudarstvo. Tvrtka je prvi put objavila brojke samo za cloud poslovanje i rekla da je ostvarila prihod od 45,3 milijarde juana u 2022. godini.

Huawei se našao u poslu s električnim automobilima, koji doživljava procvat u Kini. Tu su sklopili partnerstvo s proizvođačem automobila Seres. Huawei je rekao da je njegova novonastala jedinica “Inteligentna automobilska rješenja” donijela 2,1 milijardu juana u 2022. Iz tvrtke su rekli da su uložili 3 milijarde dolara u jedinicu otkako je osnovana 2019. i da sada ima 7000 istraživačkog i razvojnog osoblja.

Meng Wanzhou, financijska direktorica Huaweija, koja se vratila u Kinu 2021. nakon što je 2018. zatvorena u Kanadi na zahtjev SAD-a, rekla je da su rezultati tvrtke u skladu s predviđanjima, te  da je financijska pozicija tehnološkog diva i dalje solidna.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno