Subota, 18 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Reciklirane ribarske mreže će se ugrađivati u automobile i mobitele

Recikliranje plastike je proces prerade odbačene i stare plastike u proizvod koji se može ponovno koristiti. Tako su Samsung i BMW odlučili reciklirane ribarske mreže koristiti prilikom izrade vlastitih proizvoda. Time se dodatno ističe upotreba reciklirane plastike. Samsung je primijetio da se svake godine 640.000 tona ribarskih mreža ne koristi nakon njihove upotrebe i baca u more. Drugim riječima, ponovnom upotrebom materijala sprječava se da stare mreže postanu opasni otpad.

BMW Grupa prva u autoindustriji

Planirano je da se po prvi put u automobilskoj industriji, u modele “neue klasse” koji će biti lansirani od 2025. godine pa nadalje, ugrade ukrasne dijelove napravljene od plastike čija sirovina sadrži oko 30 posto recikliranih ribarskih mreža i užadi. Ova sirovina se konstantno nabavlja u lukama širom svijeta kako bi završila u industriji automobila umjesto odbačena na morskom dnu.

U ekskluzivnom procesu reciklaže, otpadni materijal pomorske industrije se koristi za proizvodnju ukrasnih dijelova koji se ugrađuju u karoseriju s vanjske i unutarnje strane budućih automobila. Proizvedeni dijelovi i komponente imaju oko 25 posto manje zagađenje ugljičnim monoksidom u odnosu na one koje su napravljene od konvencionalno proizvedene plastike.

Očuvanje sirovina, smanjenje zagađenja, čišćenje mora

BMW Grupa različitim pristupima radi na korištenju plastičnog otpada iz pomorske industrije kao sirovine za komponente vozila, u cilju očuvanja vrijednih resursa i smanjenja emisije CO2. Ovaj oblik reciklaže omogućava da se smanji potreba za primarnom plastikom na bazi nafte i da se u isto vrijeme zaustavi zagađenje mora i oceana.

Reciklirani najlonski otpad čini osnovu za sintetičko predivo od kojeg se prave podmetači za noge kod BMW iKs i novog BMW Ks1, modela. Ovaj materijal, poznat kao ECONIL, napravljen je od odbačenih ribarskih mreža, istrošenih podnih obloga i ostataka otpada od proizvodnje plastike.

Ribarska mreža ilustracija
Ribarska mreža ilustracija

Pomorski plastični otpad koji se koristi za proizvodnju vidljivih ukrasnih dijelova

U novoj inicijativi razvijenoj u suradnji sa danskom kompanijom PLASTIKS, BMW Grupa ide korak dalje u reciklaži morskog plastičnog otpada. Nakon razdvajanja, ribarske mreže i užad prolaze kroz inovativni proces koji proizvodi plastične granule. Dok se reciklirana pomorska plastika do sada koristila samo u automobilskoj industriji u obliku vlakana za nove komponente vozila, ovaj reciklirani materijal je sada po prvi put pogodan i za proces brizganja. Sirovina za ovako proizvedene komponente može sadržavati oko 30 posto pomorskog plastičnog otpada, piše Energetski Portal.

Ovo stvara dodatne mogućnosti primjene za recikliranu plastiku. Komponente proizvedene postupkom brizganja su ukrasni dijelovi koji će se koristiti u nevidljivim i vidljivim dijelovima eksterijera i unutarnjosti modela NEUE KLASSE od 2025. Generalno, BMW Grupa je sebi postavila cilj povećanja proporcija sekundarnih materijala u termoplastici koja se koristi u novim vozilima, sa trenutno oko 20 posto na prosječno 40 posto do 2030. godine.

Sanasung Galaxy S22 prvi mobitel izgrađen od recikliranih materijala
Sanasung Galaxy S22 prvi mobitel izgrađen od recikliranih materijala

Samsung koristi ribarske mreže u mobitelima

Samsung ima nekoliko inicijativa za smanjenje utjecaja svojih operacija i uređaja na okoliš te je otkrio da je razvio novi materijal koristeći prenamijenjene ribarske mreže za ocean. Novi materijal planira koristiti u cijeloj svojoj liniji proizvoda u budućnosti, a prva je nova Galaxy S22 serija pametnih telefona.
Samsung novi Unpacked reklamira kao mjesto na kojem će “postaviti novi epski standard za pametne telefone s najzapaženijom S serijom ikada stvorenom”.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno