Subota, 18 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Slabije čujete? Redovitim nošenjem slušnog aparata smanjujete depresiju i produljujete svoj život

Nova američka studija pokazuje da redovita upotreba slušnih pomagala kod osoba sa oštećenim sluhom smanjuje rizik od smrtnosti za 24%. Bez obzira na stupanj gubitka sluha, dob, etničku pripadnost, prihod ili obrazovanje.

Gubitak sluha pogađa stotine milijuna odraslih, no i u najrazvijenijim zemljama slušna pomagala koristi tek svaka deseta osoba s oštećenim sluhom. U ostatku svijeta situacija je i daleko gora. No, sudeći prema nalazima studije koju su istraživači Keck Medicine objavili u The Lancet Healthy Longevity, slušni aparati ne samo da poboljšavaju kvalitetu života ljudi s oštećenim sluhom nego ga i produžuju. Smanjujući rizik od prerane smrti za 24%.

Istraživanja

Prethodna istraživanja već su pokazala da neliječeni i netretirani gubitak sluha može rezultirati skraćenim životnim vijekom. Te društvenom izolacijom, depresijom i demencijom. Međutim, dosad nitko nije pomnije istražio može li uporaba slušnih pomagala smanjiti rizik od prerane smrti. Nova studija proučila je podatke o više od 10.000 osoba, prikupljenih kroz 13 godina. Otkrila je veliku razliku u riziku od smrtnosti između osoba s oštećenim sluhom koje redovito koriste slušna pomagala i onih koje ih nikad ne koriste. Bez obzira na njihov stupanj gubitka sluha. Te dob, etničku pripadnost, prihod, obrazovanje i druge demografske podatke.

Iako ova studija nije ispitala zašto slušna pomagala pomažu, druga istraživanja ukazuju na to da njihovo korištenje kod osoba s oštećenim sluhom smanjuje razinu depresije i demencije. Iz toga bi se dalo zaključiti da poboljšanja mentalnog zdravlja i kognicije koja dolaze s poboljšanim sluhom podižu i njihovo opće zdravlje. Što pak može produžiti životni vijek.

Izvor: bug.hr

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno