Čak 89 posto ispitanika iz Bosne i Hercegovine odgovorilo je da razmišlja o promjeni posla, navodi se u velikom istraživanju kompanije “Alma Career”, koja posluje u devet zemalja, od kojih je jedna i BiH.
Kako se navodi u istraživanju, 49 posto njih ozbiljno razmatra promjenu posla. Dok 40 posto kaže da je to moguće.
“Samo 11 % ispitanika izjavilo je da sigurno neće tražiti novi posao. Slična je situacija u našoj regiji. Ovo pokazuje mnogo veći rizik od fluktuacije radnika u odnosu na baltičke zemlje i zemlje centralne Europe”, piše u istraživanju.
Dodaje se da je u BiH postotak zadovoljstva plaćom čak i manji te iznosi 24%. To znači da je svaki četvrti radnik u BiH zadovoljan sa svojom plaćom.
“Kada je riječ o dobi, osobe mlađe od 45 godina pokazuju veće zadovoljstvo. Blizu 30% ih je zadovoljno ili potpuno zadovoljno. Među osobama starijim od 45 godina taj postotak iznosi oko 23%. Istraživanje pokazuje da nezadovoljstvo plaćom raste sa godinama. Ovo je donekle iznenađujuće, s obzirom na to da se na višim pozicijama obično nude veće plaće“, stoji u istraživanju ove kompanije.
Zaposlenici se osjećaju podcijenjeno
Dalje se navodi da je 53 posto ispitanika iz naše zemlje izjavilo da se osjeća podcijenjeno u odnosu na svoje radne zadatke i odgovornosti.
“U BiH, 40% radnika navodi da bi bili zadovoljni s povećanjem plaće od 21 do 50%. 30% njih je izjavilo da bi za osjećaj zadovoljstva trebalo povećanje između 11% i 20%. Dodatno, 11% ispitanika zadovoljilo bi se s rastom plaće od 6% do 10%. Svega bi 6% zaposlenika željelo udvostručiti svoja primanja”, dodaje se u istraživanju.
Ukupni rezultati za svih devet zemalja pokazuju da 77% razmatra ovu opciju, što ukazuje na izraženu želju za boljom kompenzacijom.
“U usporedbi s prethodnim istraživanjem iz 2023. godine, broj ispitanika koji barem razmišljaju o traženju bolje plaćenog posla blago je opao sa 79% na 77%. I dalje – samo jedan od četiri ispitanika dovoljno je zadovoljan da u narednih šest mjeseci ne razmišlja o promjeni posla”, kazao je Jozef Plško, direktor za odnose s javnošću i komunikacije “Alma Careera”.
Adis Kečo, šef stručne službe u Savezu samostalnih sindikata BiH, rekao je za “Nezavisne novine” da je FBiH do 1. januara ove godine imala minimalnu platu od 619 KM te da je to bilo poražavajuće ne samo za sindikate, već i za vlast.
Cijene života otišle u “nebo”
“S obzirom na sindikalnu potrošačku korpu koja je iznosila preko 3.000 KM, nije bilo dovoljno ni pet takvih plaća da bi se moglo osigurati jedan dostojanstven život. Od 1. siječnja je najniža plaća 1.000 KM i to je jedan značajan iskorak. Ono što nas ohrabruje jeste da je vlast opredijeljena da se radi na poboljšanju socijalno-ekonomskog položaja radnika, ali i radnog pravnog statusa. Nedavno je došlo do rasterećenja određenog dijela doprinosa na teret poslodavca. Očekujemo da će oni za taj iznos za koji će biti rasterećeni povećati plaće radnicima. I pored ovih povećanja, građani u BiH još nisu zadovoljni svojim primanjima, jer smo svjedoci svakodnevnih poskupljenja osnovnih životnih namirnica, dobara i usluga”, istakao je Kečo.
Na pitanje je li 1.000 KM plaće dovoljno da radnik bude zadovoljan, Kečo odgovara da apsolutno nije.
“Ako je sindikalna potrošačka korpa za četveročlanu obitelj preko 3.000 KM, to znači da u porodici mora raditi najmanje troje da bi imali dostojanstven život i osnovne uvjete za život. Moram podsjetiti da u sindikalnoj potrošačkoj korpi nisu uračunati nikakvi luksuzi te ni održavanje automobila ili krediti. Gotovo da nema građanina u BiH da nije kreditno zadužen”, zaključio je Kečo.
Istraživanje je sprovedeno tijekom veljače i ožujka 2025. godine u devet zemalja. Obuhvača stavove oko 15.000 sudionika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Češke, Slovačke, Estonije, Litve i Latvije.