Petak, 4 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Fraza “pričekat ću” kao prikriveni strah od neuspjeha

Fraza “Pričekat ću” često je oblik prikrivenog perfekcionizma, objašnjava karijerna trenerica Melody Wilding. Ovaj izraz služi kao zaštita od neuspjeha ili kritike. “Pričekat ću” može biti način izbjegavanja potencijalne nelagode. Wilding navodi da su mnogi uspješni profesionalci skloni ovom obrascu ponašanja.

“Eric” je projekt menadžer u brzo rastućoj tehnološkoj tvrtki. On teži karijernom napretku i spreman je preuzeti više odgovornosti. Želi napredovati u viši menadžment i postati direktor. Nadanje mu je da će uskoro doseći ovu visoku poziciju.

Iako ambiciozan i sposoban, Eric stalno koristi frazu “Pričekat ću”.

“Pričekat ću dok završim veliki projekt”, kaže kada se pojavi prilika za vodstvo.

“Pričekat ću s prijedlogom do kraja tromjesečnog izvješća”, razmišlja hoće li podijeliti ideju sa šefom.

“Pričekat ću novu godinu da se posvetim svom radnom vremenu”, objašnjava dok odgovara na mailove u 23 sata.

“Pričekat ću da se stvari smire prije nego što tražim povišicu”, kaže sebi, iako se nikad ne smiruju.

Eric je izmišljeni lik, ali mnogi se mogu poistovjetiti s njim. Karijerna trenerica Melody Wilding ističe da je “Pričekat ću” često oblik perfekcionizma. Prema Wilding, ovaj izraz može usporiti vaš razvoj, iako na prvi pogled izgleda razmjerno, piše točkanai.

Zašto ova fraza može ugroziti vašu karijeru

Radeći s mnogim uspješnim profesionalcima, Wilding je primijetila da “Pričekat ću” često skriva perfekcionizam.

Ova fraza može služiti kao način da se izbjegne potencijalni neuspjeh ili kritika. Vjerujete da se pripremate i čekate savršeno vrijeme, iako zapravo izbjegavate nelagodu.

Fraza “Pričekat ću” može opravdati strah od neuspjeha i dovesti do pretjeranog razmišljanja. Ako ste poput Erica, možete izgubiti ravnotežu između posla i privatnog života dok kolege napreduju.

Svaki put kada kažete “Pričekat ću”, jačate osjećaj nesposobnosti i nedostatka spremnosti. Ovo može dovesti do osjećaja frustracije i podcjenjivanja, dok se vaši strahovi samo povećavaju. Ove riječi stvaraju začarani krug: duže čekate, manje ste samopouzdani i više odgađate.

Ako nastavite čekati “savršeno vrijeme”, čekat ćete beskonačno. Vaša situacija se neće sama popraviti. Bez hrabre i promišljene akcije, vaši strahovi će se samo povećati. Ovo vas može odmaknuti od zasluženih priznanja i naknada.

Istražite razloge zbog kojih odgađate

Kada izgovorite “Pričekat ću”, zaustavite se i razmislite. Pitajte se je li vaše oklijevanje zasnovano na činjenicama ili strahovima. Analizirajte temelje svojih osjećaja i procijenite jesu li opravdani ili samo nesigurni predmeti.

Na primjer:

  1. Razmislite temelji li se vaš razlog za čekanje na vanjskim činjenicama ili unutarnjim osjećajima. Ako mislite: “Pričekat ću s prijavom dok se sljedeći mjesec ne odobri proračun”, to je racionalno i temelji se na činjenicama. Međutim, ako razmišljate: “Odgodit ću prijavu dok ne budem sigurniji u svoje vještine”, to su možda emocije koje vas koče.
  2. Razmislite o najgorem mogućem ishodu ako sada djelujete. Je li taj ishod zaista vjerojatan? Možda se bojite da će vaš šef odbiti vašu ideju i misliti loše o vama. U stvarnosti, vaš menadžer može cijeniti vašu proaktivnost i kreativnost, čak i ako ideja ne bude odmah prihvaćena.
  3. Pitajte se čekate li specifičnu promjenu ili nejasan osjećaj “spremnosti”. Na primjer, “Pričekat ću s prijavom za projekt nakon što završim trenutni zadatak” ima jasan uvjet, dok “Prijavit ću se kada steknem dovoljno povjerenja” oslanja se na neodređeni osjećaj koji može odgoditi vašu odluku.
Postavite jasne kriterije za ono što smatrate “dovoljno dobrim”

Postavite realna mjerila za akciju koja ne zahtijeva savršenstvo. Na primjer, izložite ideju na sastanku nakon tri pozitivne povratne informacije.

Podijelite svoje korake na manje dijelove za lakše upravljanje. Ovo načelo pomaže vam da postignete prekretnice i izgradite samopouzdanje.

Umjesto da čekate promjenu vodstva, počnite pratiti postojeće procese. Analizirajte što funkcionira, a što ne u trenutnim postupcima.

Razgovarajte s kolegama kako biste prikupili različite perspektive. Bit ćete spremni za predstavljanje prijedloga kad novo vodstvo dođe.

Razvijajte sposobnost prihvaćanja različitih ishoda

Kada naučite nositi se s teškim emocijama, poput straha od neuspjeha, pokazujete spremnost za akciju. Suočavanje s neugodnim situacijama smanjuje odugovlačenje i pretjerano razmišljanje. S vremenom ćete manje strahovati od kritike i neuspjeha, što su često skrivene prijetnje frazi “Pričekat ću”.

Isprobajte pravilo “sad ili nikad” za brze odluke. Dajte si 30 sekundi za svakodnevne izbore bez rasprave. Bilo da je riječ o novoj ideji na sastanku, brzom odgovoru na e-poštu ili izboru mjesta za ručak, vježbajte brzo donošenje odluka. Izbjegavajte duga razmišljanja i analize.

Naviknite se redovito suočavati s nelagodnim situacijama pri odlučivanju. Nisu potrebni veliki koraci; isprobajte novi softver ili se uključite u nepoznate projekte. Može to biti i razgovor s kolegama s kojima rijetko razgovarate. Kroz ove mikro-odluke i mini-izazove, lakše ćete odbaciti frazu “Pričekat ću” i prihvatiti izazove kad se ukaže prilika.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno