Petak, 17 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Izgradnja novih navika zahtijeva znakove koje je teško promašiti i plan djelovanja

Navika se sastoji od četiri stvari: znak – okidač koji vas navodi da djelujete; žudnja – želja koju želite ostvariti; odgovor – djelovanje same navike; i nagrada – pozitivan osjećaj koji dobivate nakon ispunjavanja navike.

Nakon što saznate kako funkcioniraju, možete početi “hakirati” proces stvaranja navike kako biste stekli dobre, produktivne navike. Savjeti u ovom članku bazirani su na knjizi Atomic Habits autora Jamesa Cleara.

Recimo da očajnički želite naučiti svirati gitaru. Imate svoj instrument, naučili ste osnove, ali se borite održati korak s vježbom. Svakog jutra si kažeš da ćeš kasnije svirati, ali uskoro dolazi kraj dana, a nisi niti jednom uzeo gitaru u ruke.

Namjera provedbe

Ali sada kada znate tajne stvaranja navike, možete je iskoristiti u svoju korist. U ovom slučaju, želite postići to da ne možete promašiti znak da uzmete svoju gitaru. Umjesto da svoj instrument držite u ormariću ili u kutu svoje slobodne sobe, ostavite ga točno usred dnevne sobe – na vidiku. Neka vaš znak bude vidljiv i nezaobilazan. Tako ćete želju za vježbanjem lakše pretvoriti u naviku.

Promjena okoline kako bi se vaši znakovi stavili u prvi plan pomoći će, ali ako želite još više usavršiti svoje okidače, možete koristiti ono što je poznato kao namjera provedbe. O čemu se radi?

Kada je riječ o stvaranju dobrih navika, većina nas je sklona biti previše nejasna u pogledu svojih namjera. Kažemo: “Zdravije ću jesti” ili “Naučit ću svirati gitaru”. I jednostavno se nadamo da ćemo to ispoštovati.

Namjera provedbe može nam pomoći da prijeđemo dalje od nejasne namjere. Namjere provedbe uvode jasan plan djelovanja. One vam pomažu da odredite kada i gdje ćete provesti naviku koju želite njegovati.

U redu, vratimo se našem primjeru gitare. Umjesto da si kažete “ovaj tjedan ćeš vježbati gitaru”, reci si: “U ponedjeljak, srijedu i petak, kad se alarm oglasi, prvo što ću učiniti je uzeti svoju gitaru i vježbati jedan sat.” I ne zaboravite ostaviti svoju gitaru nasred sobe.

Stvaranjem namjere implementacije, dat ćete si i jasan plan i očit trag, a moglo bi vas iznenaditi koliko će vam lakše biti izgraditi pozitivnu naviku.

Primjer kako promjena okoline utječe na stvaranje dobre navike

Možda se pitate, iako sve ovo zvuči prilično uvjerljivo, ali funkcionira li stvarno? Mogu li zapravo prilagoditi svoje okruženje i olakšati stvaranje pozitivnih navika? Zvuči dobro na papiru, zar ne? Ali u praksi?

Kako bismo odgovorili na pitanje, pogledajmo rad Anne Thorndike, liječnice sa sjedištem u Bostonu. Dr. Anne Thorndike suočila se s problemom s kojim se suočava većina zdravstvenih djelatnika: željela je pomoći svojim pacijentima da poboljšaju svoju prehranu. Ali također je znala da donošenje svjesne odluke o zdravijoj prehrani može biti teško. Potrebno je mnogo snage volje i discipline – a nemamo svi beskrajne zalihe snage volje i discipline.

Tako su Anne Thorndike i njezini kolege osmislili test. U sklopu eksperimenta dala je preurediti bolničku kantinu. Sok u hladnjacima uz blagajne zamijenjen je flaširanom vodom, a košare s flaširanom vodom postavljene su posvuda po kantini. Dr. Thorndike i tim zatim su promatrali što će se dogoditi.

I što mislite da se dogodilo? Pa, tijekom tri mjeseca, prodaja gaziranih sokova pala je za 11 posto, a prodaja vode skočila je za više od 25 posto. Jednostavno stvaranjem više znakova za ljude da piju vodu, dr. Thorndike i njezin tim uspjeli su navesti ljude da donesu zdraviji izbor.

Drugim riječima, uspjeli su pomoći ljudima da steknu bolje navike, bez da su ih prisiljavali da donesu svjesnu odluku o tome. Jasan dokaz da vam promjena okoline može pomoći da usvojite bolje navike.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno