Petak, 17 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Obustavljene odluke tvrtki o ulaganjima u Kini

Šezdeset posto britanskih tvrtki smatra da usporavanje kineskog gospodarstva predstavlja veći izazov njihovu poslovanju u Kini. Smatraju ga većim izazovom i od strogih mjera zabrane širenja bolesti covida -19 koje su bile na snazi ​​do kraja prošle godine. Pokazalo je to istraživanje britanske gospodarske komori u Kini.

Dok “vrhunac pesimizma” zabilježen tijekom pandemije jenjava, britanske tvrtke odgađaju nova ulaganja u Kinu. Uslijed posustalog oporavka njezina gospodarstva i umanjuju važnost drugog svjetskog gospodarstva za svoje globalne operacije, navodi se u godišnjem istraživanju poslovnog ozračja.

Strani ulagači veći dio ove godine iskazivali su slabiji interes za Kinu zbog mnoštva čimbenika. Uključujući slabiji od očekivanog oporavak nakon pandemije, manje raspoloživih poticaja za ulaganja zbog financijskih teškoća tamošnjih vlasti te veće prinose na ulaganja u SAD-u.

Prethodnih je godina 80 posto tvrtki ulagalo više zbog tržišnog potencijala. No čini se da sada ulazimo u fazu u kojoj se jasnije sagledava situacija, rekao je predsjednik komore Julian Fisher. Tvrtke su puno pragmatičnije i puno je manje špekulacija, dodao je.

Velike britanske kompanije AstraZeneca, British Petroleum (BP), Jaguar Land Rover i Shell neke su od članica britanske gospodarske komore u Kini.

Zaključci komore temeljeni na ocjeni njezinih članova u listopadu i u studenom pokazali su da 60 posto tvrtki smatra da im je poslovanje u Kini otežano tijekom prošle godine. Pri čemu njih 78 posto za to krivi ekonomske čimbenike.

Tapkanje u mjestu

Britanske tvrtke u Kini zapravo tapkaju u mjestu. A mnoge odgađaju ključne odluke o ulaganju i o ulasku na tržište, stoji u izvješću.

Više od polovine anketiranih tvrtki reklo je da im geopolitika također otežava poslovanje u Kini. Dok ih 43 posto ima problema s regulatornim pitanjima poput ishođenja dozvola.

Izravna strana ulaganja u Kinu značajno su usporila otkako je zemlja krajem prošle godine odustala od strogih ograničenja u vezi s covidom-19. To je rezultiralo njezinim prvim kvartalnim manjkom u izravnim stranim ulaganjima u razdoblju od srpnja do rujna. Što ukazuje na pritisak na odljev kapitala.

Dok se britanskim tvrtkama polagano vraća optimizam, čini se da se trend u kojem tvrtke umanjuju važnost Kine za svoje globalne operacije stabilizira, ocijenili su u komori.

Nešto manje od polovine anketiranih tvrtki navelo je Kinu kao “srednji ili niski prioritet”. Dok ju je samo 40 posto označilo kao “visoki prioritet”. Usporedbe radi, 59 posto kompanija smatralo je Kinu “visokim prioritetom” tijekom 2021.-2022.

Trgovinska razmjena između Ujedinjenog Kraljevstva i Kine prošle je godine iznosila 111 milijardi funti (140 milijardi dolara), prema podacima britanskog statističkog ureda. Iz čega proizlazi da je Kina postala njezin četvrti najveći trgovinski partner.

  ​Izvor 

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno