Nedjelja, 19 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Argentinski ‘luđak s motorkom’ ima neviđen plan za borbu protiv inflacije

Samoproglašeni anarhokapitalist i novi predsjednik Argentine Javier Milei ima cilj dolarizirati zemlju. Ukinut će pezo i uvesti američki dolar. Iako plan zvuči ludo, u trenutnim uvjetima to je za Argentinu možda i najpametnija opcija

Milei, koji je na predizbornim skupovima mahao motornom pilom te zaradio nadimak ‘Luđak s motorkom’, obećavajući rezanje goleme državne potrošnje, uskoro preuzima zemlju.

Naš pezo se više ne koristi ni za čišćenje zahoda’, vrištao je tijekom kampanje desničarski populist te najavio ukidanje središnje banke i dolarizaciju zemlju. Ekonomisti se pitaju je li to stvarno dobra ideja.

Inflacija u Argentini među najvišima je na svijetu

U listopadu je dosegnula rekordnih 143 posto, a godinu ranije bila je 88 posto. Rastu cijena nema kraja, a rast inflacije potiče brz pad vrijednosti argentinskog peza. Domaća valuta slobodno pada u odnosu na dolar. Službeni tečaj iznosi 350 pezosa za dolar dok se na crnom tržištu jedan dolar plaća čak tisuću pezosa.

Ukidanje peza i uvođenje dolara kao zamjene za nacionalnu valutu prekinulo bi začarani krug. Druga najveća južnoamerička ekonomija imala bi stvarnu priliku vratiti inflaciju pod kontrolu.

Dolarizacija u Argentini vjerojatno bi bila jednostavnija nego igdje drugdje. Barem je to zaključak Ulricha Leuchtmanna, stručnjaka za devize u Commerzbanku. On ukazuje na to da argentinska središnja banka ima dovoljne dolarske rezerve te bi mogla namiriti sve obveze u pezosima bez udara na standard i gospodarstvo.

‘Dolarizacija Argentine bila bi prilično bliska valutnoj konverziji (…) i stoga bi bila manje disruptivna od onoga kako se često prikazuje dolarizacija u udžbenicima’, napominje Leuchtmann.

U slučaju Argentine, čini se da su uobičajeni praktični problemi s dolarizacijom upravljivi. Međutim stvari bi mogle izgledati drugačije kada je riječ o monetarnoj politici.

Argentinci uvođenjem dolara ne bi dobili samo stabilniju valutu nego bi se ‘izručili’ američkoj centralnoj banci Fed.

Politika Feda

Monetarna politika Feda imala bi izravan utjecaj na argentinsko gospodarstvo u budućnosti, a američki bankari pritom se ne bi puno brinuli o interesima Argentine i njezinim specifičnim problemima, kao što to računa Milei.

Ekonomska struka, umjesto uvođenja druge valute, za velike zemlje u problemima poput Argentine sugerira podizanje kamatnih stopa, smanjenje zaduživanja i smanjenje ponude novca. Kako su referente kamatne stope u toj zemlji već na 133 posto, opcija ubrzano nestaje.

Rast cijena iscrpljuje plaće i štednju, a dvoje od pet Argentinaca živi ispod granice siromaštva. Bijeg iz peza u dolar praktički je nezaustavljiv, a državne subvencije koje se godinama dijele dovele su do masivnog proračunskog manjka, koji se, pogađate, financirao tiskanjem pezosa.

Izvor: tportal

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno