Austrijska državna pošta najavila je značajna ograničenja u slanju paketa u Sjedinjene Američke Države. Ograničenja će stupiti na snagu od utorka.
Ova odluka dolazi kao reakcija na novu izvršnu odredbu američkog predsjednika Donalda Trumpa, kojom se ukida bescarinski uvoz robe vrijednosti do 800 dolara. Zbog toga će se na svaku pošiljku naplaćivati carina između 80 i 200 dolara. To predstavlja velik izazov za poštanske kompanije u Europi.
Slične mjere već su najavili pružatelji poštanskih usluga u Belgiji i skandinavskim zemljama, a europske poštanske službe aktivno traže rješenja za nesmetanu međunarodnu dostavu.
Izuzeci, alternativne usluge i reakcija poštanskih tvrtki
Austrijska pošta će i dalje prihvaćati dokumente i privatne darove čija vrijednost ne prelazi 100 eura. Tvrtke moći slati pakete u SAD isključivo putem skuplje ekspresne usluge u suradnji s DHL-om.
Belgijski bpost, norveški Posten Bring i švedsko-danska grupa Postnord također su privremeno obustavili većinu pošiljaka u Ameriku.
Nove mjere izazivaju zabrinutost kod poslovnih korisnika i građana koji redovito šalju pakete, piše HRT. Pooštravanje američkih carinskih pravila dodatno komplicira međunarodnu poštansku dostavu i zahtijeva prilagodbu europskih kompanija kako bi isporuke ostale pravovremene i sigurne.


