Subota, 20 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Cijene roaming-a manje između EU i Zapadnog Balkana

Troškovi roaming-a između Europske unije i Zapadnog Balkana će biti smanjeni, a nove cijene stupaju na snagu 1. listopada. U skladu s obvezom potpisanom u prosincu prošle godine, 38 operatera iz zemalja članica Europske unije i zemalja Zapadnog Balkana nedavno je odredilo gornju cijenu podatkovnog roaming-a u oba smjera između EU i Zapadnog Balkana. Nove cijene stupaju na snagu 1. listopada.

Naime, u prosincu prošle godine, na marginama samita EU – Zapadni Balkan u Tirani, davatelji usluga iz Bosne i Hercegovine, Kosova, Srbije, Sjeverne Makedonije, Njemačke i Austrije potpisali su deklaraciju o dobrovoljnom smanjenju troškova podatkovnog roaming-a od 1. listopada ove godine. Među njima je i austrijska grupacija A1 u čijem je sastavu slovenački operater A1 Slovenija.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen istakla je tada da je to dobro za gospodarstvo, turizam i ljude. Potpisnici su se složili da će sniženje troškova roaming-a stupiti na snagu 1. listopada 2023. Dali su sebi još nekoliko mjeseci da dogovore gornju cijenu prenosa podataka u oba smjera između EU i Zapadnog Balkana.

Nove, puno niže cijenere roaming-a

Kako je prije nekoliko dana najavljeno u Brussels, dfinirane su nove cijene podatkovnog prometa. Maloprodajna cijena za jedan gigabajt podataka smanjit će se u tri faze. 1. listopada 2023. na 18 eura, 1. listopada 2026. na 14 eura i 1. listopada 2028. na 9 eura.

Smanjenje cijena roaminga između EU i Zapadnog Balkana od 1. listopada ove godine donijet će koristi građanima i poduzećima EU i Zapadnog Balkana. Predani smo da damo sve od sebe kako bismo ubrzali istinsku integraciju Zapadnog Balkana u naše jedinstveno tržište.

Olivér Várhelyi, Komesar za susjedstvo i proširenje u EU

U Brusseles-u očekuju da će postavljanje gornje granice cijena smanjiti cijene roaminga za korisnike koji putuju između EU i Zapadnog Balkana, piše BHRT. Ograničenje cijena potiče i pojednostavljuje poslovnu, kulturnu, turističku i drugu razmjenu između EU i Zapadnog Balkana te jača veze između susjednih regija, smatraju.

Prema potpisanoj obvezi, svaki pojedini operater odlučuje kako će smanjiti troškove. Imaju mogućnost potrošačima ponuditi popuste, posebne pakete ili nove tarife. Niža cijena mobilnog prijenosa podataka morat će biti dostupna svima. Bez prepreka ili uvijeta povezanih s paketima kućne mreže. Ovo je jedna od mjera za približavanje regije EU. Troškovi mobilnog roaminga u zemljama zapadnog Balkana znatno su viši u usporedbi s eurotarifom koja je na snazi ​​u Uniji.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno