Subota, 18 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Crni petak – kako se zaštiti prilikom online kupnje

Kontrole webshopova su vrlo česte. Većina njih pazi na sve zakonske obveze u nastojanju da izbjegnu kazne, ali i loše kritike na internetu. Većina webshopova zapravo je vrlo pouzdana. No, uvijek ima iznimki.

Black Friday ili crni petak najveći je shopping događaj u godini i shoppingholičari ga željno iščekuju. Ideja je to koja se iz SAD-a proširila po cijelom svijetu. Podrazumijeva velika sniženja i posebne ponude, a ujedno je i uvod u šoping-groznicu poznatu i kao predblagdansku kupovinu u prosincu.

Iako je pandemija povećala popularnost online kupovine, mnogi su još uvijek skeptični prema kupnji putem weba. I to s razlogom.

Nedavno smo pisali kako možete provjeriti jeste li na sigurnom mjestu, ali valja opet i iznova napominjati kako treba biti oprezan prilikom online kupovine. Iako se na internetu mogu pronaći zaista izvrsne prilike i veliki popusti, isto se tako mogu pronaći i brojne lažne trgovine kojima je jedina želja u što kraćem vremenu prevariti što više kupaca i uzeti im novac.

Iako se crni petak službeno održava u petak, odnosno 25. studenoga, mnogi su trgovci već počeli s popustima i oni će se nastaviti barem do kraja studenoga.

Kako prepoznati je li webshop siguran ako nema recenzije

Iako većina dobronamjernih webshopova posjeduje nekakav oblik društvenog dokaza, odnosno dokaza da je riječ o stvarnoj tvrtki, moguće je da ćete u vrijeme ludnice crnog petka naletjeti na neki webshop čiju povijest ne možete provjeriti na internetu jer se radi o novom trgovcu ili pak lažnom webshopu – koji je otvoren s jedinom namjernom da prevari kupce koji se potrče za nevjerojatno niskim cijenama.

Jedna od prevarenih žrtava je i Irena S., koja je u vrijeme akcija za crni petak kupila svoje omiljene čizme na 70 posto popusta, na trgovini pod domenom timberlakeshoes.com, čiji joj je naziv domene izazvao osjećaj vjerodostojnosti jer u sebi sadrži ime branda koji je kupovala. Ipak, naziv domene nije dovoljan znak da je webshop siguran, piše Zimo.

Ako se domena i ime tvrtke ne spominju nigdje na internetu niti webshop posjeduje neki društveni dokaz poput fanova na društvenim profilima ili pouzdanih recenzija, nemojte im ostavljati podatke svoje kartice. Ako već morate kupiti na sumnjivom webshopu, pogledajte nudi li on barem jedan siguran način plaćanja. Iako je plaćanje prilikom preuzimanja sigurno, ono ne jamči da vam trgovac neće poslati lažnu robu. Stoga je najsigurniji način plaćanja putem Paypala, koji kupcima vraća novac u slučaju bilo kakve prevare, ističe Marcel Majsan predsjednik udruge ecommerce Hrvatska.

Oznaka Trusted Shop – najlakši način da provjerite je li webshop siguran

Jasno nam je da ne može svaki kupac provjeriti starost domene kako bi saznao ima li neki webshop tradiciju poslovanja. Isto tako svaki novi webshop koji nastane u ovo vrijeme nije automatski lažan. Kada vidite oznaku povjerenja Trusted Shop na nekom webshopu, možete biti sigurni da je riječ o dobronamjernom web-trgovcu, poručuje Majsan.

Ako ne poznajete webshop, a on nema oznaku povjerenja putem servisa check.ecommerce.hr, možete provjeriti sigurnost bilo koje stranice na internetu. U vrijeme akcija za crni petak niče jako puno lažnih webshopova. Upravo zato pokrenut je servis koji omogućuje kupcima da u nekoliko sekundi provjere koja je vjerojatnost da je neka web-stranica napravljena s ciljem krađe podataka.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno