Ponedjeljak, 7 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako Fed-ovo smanjenje stopa utječe na globalnu ekonomiju?

Odluke Federalnih rezervi (Fed) o kamatnim stopama mogu utjecati na putanju gospodarstva SAD-a.

“Status američkog gospodarstva jedan je od ključnih pokretača važnosti Feda”, rekao je Gregory Daco, glavni ekonomist u EY-Parthenon. “Ekonomija SAD-a ostaje jedna od najvećih ekonomija na svijetu, a zasigurno u posljednje vrijeme i jedna od onih koja najbrže rastu.”

Na rujanskom sastanku, Savezni odbor za otvoreno tržište odlučio je smanjiti ciljani raspon svoje vrlo utjecajne stope saveznih fondova. Promjene kamatne stope Feda mogu utjecati na troškove kreditnih proizvoda kao što su hipoteke i vrijednost gotovine, obveznica i dionica.

Očekuje se da će se odluka Fed-a da prekine svoj najnoviji ciklus ekonomskog stezanja osjetiti u cijelom svijetu. Do kolovoza 2024. godišnja je inflacija na globalnoj razini iznosila 5,9%, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda. Grupa je također izvijestila da je inflacija u prosjeku bliža 2,6% u razvijenim gospodarstvima poput Sjedinjenih Država.

Odluka Federalnih rezervi o smanjenju kamatne stope dolazi nakon mjeseci nestabilnih podataka o tržištu rada u SAD-u. Stopa nezaposlenosti iznosila je 4,2% u kolovozu 2024. sa 7,1 milijunom Amerikanaca bez posla. Što se malo promijenilo u odnosu na protekle mjesece, piše CNBC. No, slika poslova znatno je mračnija u odnosu na godinu dana prije, kada je nezaposlenost iznosila 3,8%, a 6,3 milijuna Amerikanaca tražilo je posao.

Centralne banke naprednih gospodarstava diljem svijeta povisile su kamatne stope kako bi spriječile globalni val inflacije. Ekonomisti su primijetili da bi istovremeno pooštravanje uvjeta preko granica moglo pojačati njihove učinke. Europska centralna banka također je dvaput smanjila svoju referentnu stopu u 2024. Prema MMF-u očekuje se da će rast globalnog BDP-a biti 3,2% u 2024. i 3,3% u 2025.

“Radnje Uprave saveznih rezervi nisu ograničene samo na SAD, one imaju učinak prelijevanja i u drugim dijelovima svijeta”, rekla je Reena Aggarwal, direktorica Psaros centra za financijska tržišta i politiku Sveučilišta Georgetown.

Odluke Feda također mogu utjecati na devizna tržišta s obzirom na njihov učinak na vrijednost američkih dolara, globalne pričuvne valute.

“Tržišta u nastajanju su pogođena jer je velik dio njihovog zaduživanja u dolarima. I tako moraju otplatiti kamate i glavnicu u dolarima. A ako se kamatne stope mijenjaju u SAD-u, mijenjaju se i svi troškovi posuđivanja”, rekla je Aggarwal.

Druge zemlje pokušale su povećati profil svojih valuta s različitim rezultatima. Najznačajnije je da je Narodna banka Kine uspostavila vlastiti međunarodni monetarni sustav temeljen na kineskom juanu ili renminbiju. Ekonomisti u Fedu pišu da je kineska centralna banka upravljala vrijednošću juana kako bi pomogla zemlji da postigne svoje ciljeve u trgovini. Kina je također uspostavila vlastitu mrežu swap linija kako bi se suprotstavila sustavima koje nude središnje banke poput Federalnih rezervi i Europske središnje banke.

“Puno električnih vozila koje vidimo da dolaze iz Kine izravan je rezultat činjenice da je Kina postala zasićena dugovima i ne može koristiti svoj prethodni model rasta samo za povećanje ulaganja”, rekla je Freya Beamish, glavna ekonomistica u TS Lombard. “Ako slijede ovaj model rasta, onda se moraju više oslanjati na izvoz. U isto vrijeme žele internacionalizirati renminbi”, rekla je Beamish.

Juan je činio 4,3% plaćanja izvršenih na globalnoj razini 2023., prema Federalnim rezervama. Centralna banka SAD-a primjećuje da, iako taj udio raste, daleko zaostaje za upotrebom dolara (47%) ili eura (23%).

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno