Subota, 18 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Što je bankarstvo u sjeni?

Problemi s nekretninama u Kini ponovno su skrenuli pozornost na svijet bankarstva u sjeni i rizike koje ono predstavlja za gospodarstvo.

Bankarstvo u sjeni — termin skovan u SAD-u 2007. — odnosi se na financijske usluge koje se nude izvan formalnog bankarskog sustava, koji je strogo reguliran. Nasuprot tome, institucije banaka u sjeni mogu s većom lakoćom posuditi novac većem broju subjekata, ali ti zajmovi nisu osigurani na isti način kao što to čine tradicionalne banke. To znači da iznenadna i raširena potražnja za plaćanjem može imati domino efekt.

Povrh toga, ograničeni regulatorni nadzor nad bankarstvom u sjeni otežava saznanje stvarne razine duga – i rizika za gospodarstvo. U Kini je vlada posljednjih nekoliko godina nastojala ograničiti brzi rast takvog nebankarskog duga.

Ono što situaciju u zemlji čini drugačijom je dominacija države. Najveće su banke u državnom vlasništvu, što otežava poduzećima koja nisu u državnom vlasništvu doći do tradicionalnih banaka za financiranje.

Financijski sustav kojim dominira država također je značio da su donedavno sudionici posuđivali novac pod pretpostavkom da će država uvijek biti tu da pruži potporu — implicitno jamstvo.

Procjene veličine bankarstva u sjeni u Kini uvelike variraju, ali se kreću u trilijunima američkih dolara.

Bankarstvo u sjeni i nekretnine

Kineski sektor nekretnina, procijenjen na jednu četvrtinu gospodarstva, nalazi se na sjecištu bankarstva u sjeni, financija lokalne uprave i imovine kućanstava.

Tvrtke za nekretnine kupovale su zemljište od lokalnih vlasti, kojima su bili potrebni prihodi i gospodarske koristi regionalnog razvoja. Ljudi u Kini požurili su iskoristiti priliku da kupe vlastiti dom dok su cijene vrtoglavo rasle u posljednja dva desetljeća.

Građevinari su se mogli obilno posuđivati od banaka u sjeni, zaobilazeći ograničenja zaduživanja za kupnju zemljišta. Kao rezultat toga, cijene zemljišta nastavile su rasti, a investitori su zatim povisili troškove stanovanja kako bi održali marže.

Logan Wright, povjerenik predsjedatelja Kineskog poslovanja i ekonomije Centra za strateške i međunarodne studije.

Prema Wrightu, nedavna ograničenja bankarstva u sjeni u Pekingu nagnala su uvijek agresivne građevinare da se okrenu drugim izvorima financiranja kako bi otplatili postojeće zajmove banaka u sjeni. Primijetio je da to znači da su se građevinari počeli više oslanjati na pretprodaju stanova kupcima stanova — putem hipoteka — i usporavanje izgradnje kako bi uštedjeli na troškovima

Kampanja razduživanja koju je kinesko vodstvo pokrenulo 2016. kako bi smanjilo sistemske financijske rizike jedina je logična polazna točka za objašnjenje kako je počelo strukturno usporavanje kineskog gospodarstva Zatim se vlada ozbiljno obračunala s građevinarima u kolovozu 2020. postavljanjem ograničenja na razine duga.

Nakon desetljeća brzog rasta, kineski nekretninski divovi poput Evergrandea i Country Gardena uzastopno su se borili s otplatom duga. Njihovi novčani tokovi su presušili, uglavnom zbog pada prodaje kuća. Gotovo istodobno, pojavile su se vijesti o nemogućnosti zaklade Zhongrong da investitorima vrati neke proizvode. Fond je posudio novac građevinarima.

Skrivanje novca u zakladama

Postaje jasno da je barem nekoliko posrnulih tvrtki za nekretnine zadržalo dio dugova izvan knjiga.

Nedavne objave pokrenule su pitanja o slabim kontrolama i agresivnim računovodstvenim praksama građevinara tijekom godina procvata.

S&P Global Ratings

Ovo ljeto, tvrtka za izgradnju nekretnina Shimao otkrila je da duguje mnogo više nego što je prethodno objavljeno. I to bez znanja svog bivšeg revizora PricewaterhouseCoopersa, ističe se u izvješću S&P-a. PwC je dao ostavku na mjesto revizora Shimaoa u ožujku 2022.

“Neka od tih sredstava, tih skrivenih dugova osigurale su zakladničke tvrtke”, rekao je Edward Chan, direktor S&P Global Ratingsa, u telefonskom intervjuu za CNBC. “Ove zakladničke tvrtke bile su u osnovi dio bankovnog sustava u sjeni u Kini.”

Zakladni fondovi prodaju investicijske proizvode, obično bogatijim kućanstvima.

Od kraja ožujka, oko 7,4% vrijednosti zakladničkih fondova u Kini bilo je izloženo nekretninam. Što je ekvivalent od oko 1,13 trilijuna juana (159,15 milijardi dolara), prema podacima kineskih udruga povjerenika. Oni procjenjuju da je stvarna razina zaduživanja građevinara od povjereničkih društava više od tri puta veća – na 3,8 trilijuna juana od kraja lipnja.

Neki proizvodi povjerenja koji su uloženi u sektor nekretnina možda nisu otkrili stvarnu upotrebu sredstava ili su namjerno učinili te informacije manje transparentnima kako bi se zaobišli financijski propisi.

Ekonomske posljedice

Banke u Kini također su koristile povjereničke tvrtke kako bi sakrile stvarnu razinu rizika u svojim bilancama. Istovremeno su zarađivale pozajmljivanjem zajmoprimcima s ograničenim pristupom – poput poduzetnika i lokalnih vlasti..

Bankarstvo u sjeni predstavlja gotovo jednu trećinu svih zajmova u Kini od 2012. do 2016. Nakon što je Peking udario taj sektor, rast kredita u Kini je prepolovljen. Danas je problem Pekinga u tome što mora nadoknaditi razbijanje bankarstva u sjeni i dugovanja poduzetnika drugim vrstama ekonomske potpore.

“Kampanja razduživanja koju je kinesko vodstvo pokrenulo 2016. kako bi smanjilo sustavne financijske rizike jedina je logična polazna točka za objašnjenje kako je počelo strukturno usporavanje kineskog gospodarstva”, rekao je Wright.

Gospodarski rast Kine u sljedećih 5 do 10 godina ovisit će o tome koliko uspješno i učinkovito financijski sustav može preusmjeriti svoje resurse s kreditiranja nekretnina i investicijskih projekata lokalnih vlasti prema produktivnijim tvrtkama iz privatnog sektora. Inače će stope gospodarskog rasta Kine nastaviti usporavati tijekom sljedećeg desetljeća na 2 posto ili niže.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno