Petak, 17 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Tajvan je ekonomska sila ključna za cijeli svijet

Tajvan se nedavno suočio s potresom. Te nas je na razornu moć prirodnih katastrofa koje se ne mogu kontrolirati. Isto tako je iznenadio broj umrlih i razrušenih zgrada s obzirom na intenzitet. Da se radilo o bilo kojem drugom području svijeta, osim Japana, materijalna šteta i broj umrlih bi bili daleko veći.

U trenutku pisanja ovog teksta je utvrđeno devet poginulih i 127 zarobljenih u ruševinama. Svaka smrt je tragedija, ali s obzirom na jačinu, radi se o iznimno malim brojkama. Žrtve potresa sličnih magnituda u drugim dijelovima svijeta koji su podjednako gusto napučeni se broje u tisućama, ponekad desecima tisuća.

Općenito su potresi jedna od najrazornijih prirodnih katastrofa, kako materijalno tako i u ljudskim životima. Tajvan i Japan su zemlje koje ih zbog svog položaja ne mogu izbjeći. Unatoč tome, nalaze se među najbogatijim državama na svijetu, iako se česte prirodne katastrofe uzimaju kao opravdanje zbog kojega su siromašni dijelovi svijeta siromašni.

Tajvan nema prirodna bogatstva

Ne samo da Tajvan i Japan imaju velike probleme s čestim i jakim potresima nego su i na redovitoj putanji razornih tajfuna koji uzrokuju materijalne štete u milijunima dolara. Uz to nemaju nikakvih značajnih prirodnih bogatstava, kao što su nafta, plin, dijamanti, zlato, metali i druge sirovine.

Tajvan i Japan se nalaze na tzv. Tihooceanskom vatrenom prstenu, pojasu koji okružuje većinu Tihog oceana, na kojem se događa 90 posto svjetskih potresa. Postoji zbog toga što se tektonske ploče uvlače jedna pod drugu, stvarajući vulkane i snažne potrese u procesu.

Tajvan se nalazi točno na granici Filipinske morske ploče i Euroazijske ploče. Euroazijska ploča klizi pod ploču Filipinskog mora, a na sjeveroistoku otoka Filipinska morska ploča klizi pod Euroazijsku ploču. Ukratko, snažni potresi su zagarantirani na tom području.

Samo od 2000. do danas je Tajvan imao 27 potresa magnitude 5 i više. Ali velika većina je prošla s minimalnim žrtvama s obzirom na jačinu, nekoliko poginulih, nekoliko desetaka ozlijeđenih i minimalnim materijalnim štetama.

Za otok s 23 milijuna stanovnika to su zaista male brojke, posebno ako se usporede s drugim državama. Primjerice, prošlogodišnji potres u Turskoj i Siriji magnitude 7.8 odnio je više od 60 tisuća života i sravnio sa zemljom cijele četvrti u gradovima, a u Afganistanu je iste godine potres magnitude 6.3 usmrtio 1400 ljudi.

Daleko najsmrtonosniji potres u zadnjih 15 godina je na Haitiju usmrtio preko 150 tisuća ljudi iako je bio magnitude 7. Nije bitna samo magnituda kada se govori o razornost potresa, ali je jasno da je Tajvan iznenađujuće otporan na jake potrese.

Tajvan – ključ uspjeha je u obrazovanju

Broj visoko obrazovnih ustanova se jako brzo povećavao nakon Drugog svjetskog rata, navodi Poduzetništvo. Danas je stanovništvo među najobrazovanijim na svijetu. 1950. je bilo 8 ustanova za visoko obrazovanje, od kojih jedna privatna. Do 1968. je od ukupno 85 ustanova visokog obrazovanja 55 bilo privatnih.

Danas ima 148 fakulteta, a za razliku od Europe i SAD-a, dominiraju tehničke i prirodne znanosti umjesto društvenih. 2020. je od 284 tisuće diplomiranih na fakultetima u zemlji 126 tisuća bilo iz prirodnih znanosti i tehnologija.

Tajvan kao država dokazuje da razlog zaostalosti pojedinih država nisu prirodne katastrofe ni manjak prirodnih sirovina za izvoz. Država se prilagodila čestim potresima, razornim olujama, tj. tajfunima, manjku prirodnih sirovina i geografskoj izoliranosti.

Ključ ekonomskog i svakog drugog razvoja je u obrazovanju, upotrebi znanstvenih metoda umjesto “gatanja” i mitova, prilagodbi i napretku zasnovanom na razumu. Tada ni veliki potresi ni oluje nisu toliki problem.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno