Ako ste novi u svijetu vina, možda ćete se zapitati što je to kušanje vina. Ocjenjivanje kvalitete vina popularno je među poznavateljima vina i stručnjacima iz industrije, ali i stalnim potrošačima.
Zašto kušati vina?
Vjerojatno ste primijetili da postoje značajne razlike između vina. Čak i unutar određene sorte vina, kao što je Chardonnay, može biti mnogo varijacija. Na primjer, jedna boca može biti punog i hrastovog okusa, dok je druga lagana i voćna. Te su razlike ono što vinima daje osobnost, a ujedno su i razlog kušanja vina.
Tko kuša vino?
U degustaciji vina može sudjelovati bilo tko. Neki stručnjaci kušaju vina kako bi napisali recenzije, kupili vina za trgovinu ili restoran ili ocijenili određene berbe, ali i obični ljudi mogu sudjelovati u ovom zabavnom osjetilnom iskustvu. Mnoge vinarije nude degustacijske ture, koje posjetiteljima daju priliku isprobati mnoge od njihovih najprodavanijih sorti. Posljednjih godina popularne su postale i degustacije vina, piše lovetoknow.com.
Ocjenjivanje vina
Za kušanje vina možete upotrijebiti postupak u nastavku:
- Pregledajte vino u čaši. Kako svjetlost prolazi kroz vino? Prianja li uz rub stakla? Koje boje primjećujete?
- Pomirišite vino. Zabilježite sve arome. Je li voćna ili cvjetna? Ima li oštar miris?
- Zavrtite čašu i ponovno pomirišite. Vrćenje će prozračiti vino i osloboditi nove arome. Primijetite sve promjene nakon vrtnje.
- Popijte gutljaj vina i procijenite kakav je osjećaj i okus vina. Čini li se bogatim? Je li lagan i svjež?
- Nakon što progutate vino, razmislite o naknadnom okusu. Ostaje li okus? Kako se mijenja tijekom vremena?
Savjeti za kušanje vina za početnike
Ako ćete sudjelovati u degustaciji vina, može vam biti od pomoći razumjeti bonton i terminologiju.
- Ulijte samo malu količinu vina u svoju čašu. Trebali biste uzeti dovoljno za jedan ili dva gutljaja
- Uzmite si vremena uz svako vino. Pregledajte ga u čaši i pokušajte opisati njegovu aromu. Kada ga kušate, nemojte ga odmah progutati. Držite ga u ustima nekoliko trenutaka kako biste osjetili njegovu osobnost.
- Ako postoji posuda, razmislite o tome da ispljunete vino. Ovo je pristojno ponašanje na kušanju vina, jer vam omogućuje da kušate mnoga vina bez brige da će alkohol utjecati na vašu prosudbu.
- Ako vino nije po vašem ukusu, u redu je diskretno uliti ostatak u posudu za pljuvanje nakon što ga kušate.
- Očistite svoje nepce između vina jedući komad kruha ili krekere; mnoge kušaonice imaju na raspolaganju sredstva za čišćenje nepca.
- Ako kušate u vinarijama, provjerite web stranicu ili nazovite prije odlaska. Neke vinarije nude degustacije samo po dogovoru; drugi prihvaćaju slobodan dolazak.
- Kada kušate u vinarijama, možete očekivati da ćete platiti naknadu za degustaciju vina. Naknade za kušanje variraju ovisno o broju i kvaliteti vina koje kušate.
- Upoznajte se s pojmovima koji se koriste za opisivanje vina koja kušate.
- Kušajte vina sljedećim redoslijedom: pjenušava vina, svijetlo bijela, tamnija bijela, rosé, svijetlocrvena, tamnija crvena, te na kraju slatka
- Nemojte biti pod stresom – ovdje nema točnih ili pogrešnih odgovora. Degustacija za početnike izvrstan je način da saznate više o različitim vinima i pronađete vrste vina u kojima uživate.
- Ako ste u vinariji ili vinoteci, nemojte se bojati postavljati pitanja.
Degustacije vina
Ako volite vino, organiziranje zabave kušanja vina može biti izvrstan način da podijelite iskustvo kušanja s prijateljima. Te su zabave obično vrlo ležerne i zanimljive. Ovi savjeti mogu vam pomoći u planiranju:
- Objasnite svojim gostima proces kušanja kako bi se osjećali ugodno i dobro se zabavili.
- Imajte na raspolaganju dosta čaša. Ako nemate dovoljno čaša za vino da bi svi mogli dobiti svježu za svaku bocu, držite pri ruci bokal vode za ispiranje.
- Poslužite razne sireve i krekere kako bi gosti mogli vidjeti kako se vino sljubljuje s različitim okusima i očistiti svoje nepce između vina.
- Dajte gostima tablice rezultata kako bi mogli ocijeniti vina prema svojim željama.
Ritual kušanja vina u restoranu
Kada naručite bocu vina u restoranu, vjerojatno ćete iskusiti sljedeće:
- Konobar vam pokazuje bocu vina. Provjerite na etiketi naziv, sortu i berbu kako biste bili sigurni da je to boca vina koju ste naručili.
- Zatim konobar vadi čep. Ako vam ga predaje, nema potrebe da ga mirišete (iako možete). Umjesto mirisanja, dodirnite vrh čepa koji je bio u vinu kako biste bili sigurni da je vlažan i da se ne mrvi. Stavite pluto na stol.
- Nakon toga konobar ulijeva malu količinu vina u vašu čašu. Pogledajte boju vina i provjerite ima li zamućenosti ili taloga držeći čašu prema svjetlu. Zavrtite, njušite i kušajte. Ovdje kušate neugodne okuse ili mirise koji bi mogli ukazivati da se vino pokvarilo, kao što je miris pokvarenih jaja, okus octa ili pljesniv miris ili okus. Ako je sve u redu, kimnite konobaru i on ili ona će natočiti vino. Ako ima neugodnih okusa, recite konobaru da vino nema dobar okus. On ili ona će vam donijeti novu bocu i ritual će početi iznova.
Nema točnog ili pogrešnog odgovora
Bilo da idete na degustaciju u vinariji ili vinoteci, naručujete bocu vina u restoranu ili priređujete vlastitu zabavu za kušanje vina, korisno je znati o čemu se općenito radi, i nadamo se da će gornji savjeti u tome pomoći. Jedna od najboljih stvari kod kušanja je da nema ispravnog ili pogrešnog odgovora kada je u pitanju ocjenjivanje vina. Proces se temelji na osobnim preferencijama, i najbitnije je ono što nam se sviđa.