Nedjelja, 19 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

3 koraka za ukroćivanje straha od javnog nastupa

Ako ste poput većine ljudi, javno prezentiranje je događaj koji izaziva tjeskobu. A ako se od vas traži da govorite spontano ili “na brzinu”, to iskustvo može izazvati potpunu paniku.

Dobra je vijest da postoje načini za upravljanje strahom od javnog nastupa, smatra Matt Abrahams, predavač na Stanford Graduate School of Business.

Abrahams kaže da javni govor izaziva tri vrste simptoma. Nakon što ih identificirate, možete poduzeti određene korake da njima upravljate njima.

1. Afektivni simptomi

Afektivni simptomi su emocije i raspoloženja koja biste mogli osjetiti kada se od vas traži da održite prezentaciju ili da date novosti o projektu – i zašto je vaš tim propustio rok.

U tim slučajevima možete se osjećati uplašeno, tjeskobno, pod pritiskom, ranjivo i svladano. Budući da su ti osjećaji prirodni i normalni, prvi korak u kontroli vašeg straha je da si date dopuštenje da osjetite emociju.

Ako ste predani projektu i morate reći šefu da kasnite, logično je da ćete osjetiti te emocije. Sve je u redu s vama“, kaže Abrahams. “Kada imate ove emocije, priznajte ih, pozdravite i potvrdite ih.

Jednostavnim priznanjem svojih osjećaja nećete u potpunosti izbrisati tjeskobu, ali bi emocije mogle biti manje intenzivne, jer potvrđivanjem svojih osjećaja “vadite zube anksioznoj zvijeri”.

2. Simptomi ponašanja

Bihevioralni simptomi su fizičke manifestacije vaših emocija.

Svi smo nekada osjetili ovakve reakcije. Znojenje. Drhtanje. Ubrzani otkucaji srca. Suha usta.

Najbolje rješenje? Duboko disanje. To savjetuju i Navy Seals instruktori koji uče vojnike da ostanu mirni pod pritiskom. Kada osjećate da ste pod stresom, usporite disanje, duboko udahnite kroz nos i polako izdahnite. Ponovite postupak tri ili četiri puta.

Abrahams također podučava duboko disanje i podsjeća svoje učenike da je “čarolija u izdahu“. Treba vam dvostruko više vremena za izdah nego za udah. Nakon što ponovite postupak nekoliko puta, on šalje signal vašem mozgu da događaj koji doživljavate nije prijetnja.

3. Kognitivni simptomi

Kognitivni simptomi su stvari koje govorimo sami sebi. A kad smo pod stresom, skloni smo sebi govoriti grozne stvari, kao što su:

Nisam spreman.”

“Propast ću.”

“Izgubit ću posao zbog ovoga.”

To su “mračni glasovi”, kaže Abrahams, i morate ih ušutkati ako se nadate samouvjerenoj prezentaciji.

Kad negativni glasovi zaigraju u vašem mozgu, odmah ih preoblikujte. reci sebi:

Moram dodati vrijednost.”

Ne radi se o meni – moj sadržaj je uvjerljiv.

“Već sam uspješno prezentirao. Mogu ovo.”

Zamjenom negativnih misli pozitivnima, usporit ćete katastrofalno brbljanje koje ne bi trebalo zauzimati prostor u vašem mozgu dok javno govorite.

Abrahams nas podsjeća da “cilj nije iskorijeniti tjeskobu, već spriječiti da nas koči.” Još jednom, tjeskoba je normalna i prirodna. Tajna je u upravljanju osjećajima i pretvaranju emocija u pozitivnu energiju.

Prijevod i prilagodba: financa.ba Izvor: Inc.com

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno