Utorak, 21 svibnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Hoće li naša djeca živjeti bolje od svojih roditelja?

Prošlog proljeća pokrenuto je veliko istraživanje u 19 zemalja. Cilj je bio ispitati što odrasli misle o financijskoj budućnosti generacija koje dolaze. Obrađeni podaci donijeli su jasnu pesimističnu sliku. Većina odraslih tvrdi da će djeca financijski živjeti lošije od svojih roditelja.

Pesimizam i financije djece

Ne ohrabruje podatak da čak 70% ispitanika smatra da će buduće generacije biti financijski lošije u odnosu na svoje prethodnike. Čak je zanimljivo u kojim zemljama su ispitanici pesimističniji kada su u pitanju nasljednici i njihova primanja.

Japan prednjači. Prema ovom istraživanju, 82% Japanaca smatra da će djeca biti financijski ‘gore’. To je veliki postotak iz zemlje koja je u vrhu svjetske ekonomije.

Francuzi i Talijani slijede Japance i također iskazuju visok postotak pesimizma u pogledu budućnosti svoje djece (Francuzi 78%, Talijani 76%). Kanađani su odmah iza Talijana.

Španjolci, Britanci, stanovnici SAD-a i Australije, kojih 72% izjavljuje da će njihova djeca imati lošiji financijski život, upotpunjuju ovu sliku nedostatka optimizma.

Tko misli da će djeca bolje živjeti?

Zanimljivo je da je, prema ovom istraživanju, slika nešto bolja u Singapuru – 56 posto odraslih smatra da će djeca živjeti bolje od svojih roditelja. Slijede Šveđani (47%), Malezija (45%) i Poljska (39%).

Izraelci i Nijemci također podržavaju prognozu da će mlađe generacije biti financijski lošije, iako u manjem postotku u odnosu na vodeće Japance (Izrael i Njemačka 42%).

Kako je bilo prethodnih godina?

Prije četiri godine, točnije u godini prije pandemije virusa Covid19, bila je nešto veća doza optimizma. Zanimljivo je da su prije tri godine Poljaci bili gotovo sigurni da će njihova djeca biti financijski bolje kad budu aktivni u poslu (23% je reklo ‘da, bit će im bolje’).
Australci su također bili manje pesimistični u prethodnom razdoblju (58%), kao i Nizozemci, među kojima je svaki drugi prošle godine rekao da će djeci u budućnosti biti sve gore.

Gleda li se ukupna slika ovakvih istraživanja, reklo bi se da u Izraelu tijekom godina nije bilo puno odstupanja, bez obzira na pandemije, krize i recesije. U odnosu na 2019. Izraelci su sada energičniji i to je jedina zemlja u kojoj je ovo istraživanje zabilježilo rast optimizma. Tek svaki treći ispitanik smatra da će djeca u budućnosti imati lošiji financijski život.

Pesimizam bez obzira na sve

Zajedničko svim zemljama u kojima je ovo istraživanje provedeno jest da je negativan stav vezan uz financijsku budućnost djece u izravnoj vezi sa stavom ispitanika prema gospodarstvu zemlje u kojoj žive. Što je stav negativniji, to je vjerovanje da će djeca financijski biti lošija.

Na primjer, 63% Poljaka koji su izrazili negativan stav prema ekonomiji svoje zemlje vjeruju da će djeci biti gore. A među Poljacima koji pozitivno ocjenjuju poljsku ekonomiju samo 19 posto njih vjeruje da će nasljednici živjeti financijski bolje.

Međutim, čak i u zemljama čiji stanovnici vjeruju u upravljanje gospodarstvom svoje zemlje, postoji mnogo pesimizma i brige za generacije koje dolaze. Japan je najbolji primjer, kao i Belgija.

Od ukupnog broja Japanaca koji svojoj djeci predviđaju lošiju financijsku budućnost (82%), čak 68% vjeruje svojim ekonomistima. Belgijanci također vjeruju svojoj ekonomiji, ali ne vjeruju u financijski napredak svojih potomaka.

Hoće li se ovakav pesimizam ostvariti ili je samo riječ o brizi odraslih za svoje potomstvo?

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno