Petak, 29 ožujka, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako su prevareni kripto investitori u Hrvatskoj

Kripto skandal u kojem su prevareni kripto investitori za nevjerojatnih 70 milijuna eura potresa Hrvatsku. Osnivaču riječke kompanije BitLucky, Luki Burazeru, gubi se svaki trag posljednjih desetak dana. Njegova kompanija je specijalizirana za trgovanje kriptovalutama. Nestao je i ostavio klijente bez mogućnosti pristupa svojim portfolioima, procijenjene vrijednosti oko 70 milijuna eura. naravno, sumnja se na prijevaru i krađu. Kripto investitori su žurno angažirali odvjetnika Ivana Čizmića. Radi se o uglednom splitskom stručnjaku poznatom po specjalizaciji u IT pravu. Čizmić blisko surađuje s oštećenim klijentima, od kojih su mnogi izrazili svoju zabrinutost i pritužbe.

Prema riječima odvjetnika, nekoliko stotina klijenata prijavilo je nemogućnost povrata svojih sredstava. Forenzičke istrage otkrile su da je novac položen na BitLuckyj praćen do centralizirane mjenjačnice poput Binancea, poznate globalne platforme za kriptovalute.

Priznao da su kripto investitori prevareni

Kako bi rasvijetlio tijek novca, Čizmić smatra da je neophodno obavijestiti Binance o slučaju i zatražiti službene podatke. Binanceova suradnja ključna je u utvrđivanju je li se dogodila bilo kakva kriminalna aktivnost. Iako je Čizmić ponudio svoje usluge podrške klijentima, treba napomenuti da on nije pravni zastupnik svih pogođenih pojedinaca u ovoj fazi.

Iznenadni nestanak Luke Burazera, direktora BitLuckyja, dodatno je zakomplicirao situaciju. Burazer, istaknuta osoba unutar domaće kripto zajednice. Navodno se sakrio i prekinuo kontakt deaktivacijom svojih telefona i računa na društvenim mrežama. Njegovo boravište nije poznato, kao ni tko su njegovi suradnici. Burazer je u kratkoj poruci klijentima priznao da je kompanija u krizi zbog loših poslova i odluka, obećavši više informacija u narednim danima, javlja Hrvatski Bitcoin Portal.

Luka Burazer vlasnik BitLucky koji je optužen za prijevaru od 70 milijuna eura
Luka Burazer vlasnik BitLucky koji je optužen za prijevaru od 70 milijuna eura

Teško je procijeniti štetu

Skandal BitLucky u hrvatskoj predstavlja slučaj bez presedana. Razmjeri gubitaka procjenjuju se u rasponu od desetaka milijuna eura, potencijalno između 40 i 70 milijuna eura u kriptovalutama, a oštećeno je najmanje 800 klijenata. Izvor Jutarnjeg lista došao je do dokumenata koji otkrivaju da su ulaganja preko BitLuckyja varirala od 2.000 eura do 66.000 eura.

Klijenti su svoja sredstva povjeravali kompaniji uz očekivanje mjesečnog prinosa od 5 do 25 posto. S obzirom na broj klijenata, BitLucky je imao pristup značajnom iznosu kapitala. Špekulira se cifrom potencijalno 40 milijuna eura. Nagađa se da su pojedini investitori kompaniji povjeravali i veće svote, od 150.000 do 700.000 eura.

Pogođene osobe incident su odmah prijavile policiji, tražeći pravdu i nadajući se rješenju svoje nevolje. Međutim, odgovor vlasti ostaje neizvjestan zbog prevladavajućeg skepticizma oko priznavanja kriptovaluta kao vrijedne imovine u Hrvatskoj. Unatoč tome, u tijeku su napori na prikupljanju informacija i određivanju odgovarajućeg smjera djelovanja, prenosi Cyberclaims.

Slučaj pokazao sve rizike kojima su izloženi kripto investitori

Slučaj BitLucky služi kao jasan podsjetnik na rizike povezane s ulaganjem u kriptovalute. Iako industrija ima golem potencijal za rast i inovacije, ona također privlači pojedince sa zlim namjerama koji iskorištavaju investitore koji ništa ne sumnjaju. Kako popularnost kriptovaluta raste, ključno je da pojedinci budu oprezni, provedu temeljita istraživanja i potraže savjet od renomiranih stručnjaka prije nego što svoja sredstva ulože u bilo koju priliku za ulaganje.

Prijevare se mogu spriječiti samo strožom regulacijom

Utjecaj BitLucky skandala nadilazi izravne financijske gubitke koje su doživjeli investitori. Također nagriza povjerenje u sektor kriptovaluta u cjelini. Posljednjih godina kriptovalute su stekle priznanje kao legitimna klasa imovine, privlačeći institucionalne ulagače i usvajajući se u glavnoj struji. Međutim, incidenti poput prijevare s BitLuckyjem služe kao prepreka, učvršćujući ideju da su kriptovalute same po sebi rizične i osjetljive na lažne aktivnosti.

Kako bi se riješili ti problemi i zaštitili interesi ulagača, zainteresirane strane u industriji i regulatorna tijela moraju surađivati ​​kako bi uspostavili robusne okvire za razmjenu kriptovaluta i investicijske platforme. To uključuje provedbu strogih zahtjeva za licenciranje, provođenje temeljite dubinske analize tvrtki koje posluju u kripto prostoru i provođenje transparentnih standarda izvješćivanja i otkrivanja podataka.

Najvažnije je educiranje javnosti o rizicima i potencijalnim prednostima kriptovaluta. Povećana svijest može osnažiti pojedince da donose informirane odluke i zaštite se od toga da postanu žrtve prijevarnih shema. Obrazovne inicijative, radionice i kampanje podizanja svijesti mogu igrati ključnu ulogu u opremanju ulagača potrebnim znanjem za sigurno snalaženje u kripto krajoliku.

Kao odgovor na skandal oko BitLuckyja, entuzijasti i stručnjaci za kriptovalute pozvali su na jaču samoregulaciju unutar industrije. Vjeruju da proaktivne mjere, poput osnivanja industrijskih udruženja, kodeksa ponašanja i najboljih praksi, mogu pomoći u održavanju visokih standarda integriteta i zaštititi ulagače od prevarantskih aktera, podsjeća Hrvatski Bitcoin Portal..

Dok je istraga o slučaju BitLucky u tijeku, služi kao snažan podsjetnik na potrebu za oprezom i dužnom pažnjom na tržištu kriptovaluta. Ulagači bi trebali biti oprezni pri procjeni mogućnosti ulaganja i biti oprezni s obećanjima o visokim prinosima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno